| Șachiros a întrebat:

Salut,TPU! Mă confrunt cu o problemă de ani buni. Înainge de asta doresc să precizez că am dus la spital un recipient cu urină,și mi s-a comunicat că NU AM NICIO PROBLEMĂ MEDICALĂ.Și da, asta e.Sunt nevoit să mă duc destul de des la baie.Nu sunt stresat,nu beau multă apă, și nu mănânc mult dulce.Sunt nevoit să mă trezesc noaptea pe la 3, ca să mă duc la baie.Probabil ora indică o problemă cu rinichii. După,mă mai trezesc cel puțin încă o dată, pe la 6.Asta înainte să mă duc la școală.Mă culc pe la 12(24).Din totalitatea rudelor pe care le am, pornind de la cei 4 bunici,doar bunicul paternal,tatăl meu, și eu aveam problemă asta.Mama și sora mea au o vezică puternică. Bunicul meu are diabet de mulți ani.Iar tatăl meu este ultimul dintre cei 4 copii ai bunicului meu(mai are 3 surori). Asta e principala problemă:"Spațiul de stocare".Pot ține câteva sute de mililitri în mine(la fel și tata), dar(din spusele altora)alții pot să elimine mai mult:500-1000m.Oare e o problemă transmisă pe cale masculină,dat fiind faptul că sora mea, care este cu 7 ani mai mică decât mine nu are această problemă? Eu am 18 ani.A mai fost cineva în această situație? Există vreo soluție sau trebuie să mă descurc așa toată viața? Nu neapărat să mă duc la baie la 6 ore,ca alții, dar măcar la 2-3.Problema este mărimea vezicii? De ce am eu o vezică așa de mică, iar alții mai mare.Am învățat la 2 școli, deci alături de câteva mii de elevi.Și am fost singurul care are problema asta.Mă frustrează acest fapt.Nu că le-aș dori răul altora, dar mă simt pedepsit pentru ceva ce n-am făcut.M-ar ajuta niște pastile/antibiotice sau ceva? Încă ceva.Chiar și după ce mă duc,și elimin tot,simt că mai este ceva acolo,ca niște reziduri,ca o senzație falsă Dacă nu e asta,atunci,imediat, adică după ce se umple 5-10% din vezică, simt nevoia să mă duc.Nu urgent, dar e o situație inconfortabilă. Sper să vă ajute toate aceste detalii!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Pai du-te la un urolog. Posibil sai ai ceva la vezica. Noi nu putem sti exact cauza problemei.

| Șachiros explică (pentru StoicAnalysis):

Am spus că m-am dus.Mi-a spus că NU AM NICIO PROBLEMĂ MEDICALĂ.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Șachiros):

Pai toate problemele legate de afectiunea ta, nu le poti exclude DOAR DIN PROBA DE URINA. Ai nevoie sa faci si un ecograf si/sau un tomograf. Crezi ca daca faci niste analize de sange si urina, iti va depista toate bolile? Sunt boli sau afectiuni care necesita altfel de controale.

| Whitte a răspuns:

Diabetul NU reiese din urina ci din analize de sange.
Cu tensiunea cum stai?
Din ce descrii s-ar putea sa fie o infectie urinara. Medicul de familie sa-ti dea trimitere de analize special pentru asta.
Antibioticile mai rau iti fac daca nu ai nici o problema medicala.