| MTL a întrebat:

Mi-am luxat glezna. Ce sa-i pun ca sa-mi treaca?
Ajutorrr, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Pune gheata cam 10-15 min la interval de 3-4 ore si un pansament compresiv cu o fasa elastica. Tine piciorul ridicat pe o perna mai sus decat nivelul inimii.Ia un diclofenac 50mg daca ai peste 12 ani sau nurofen daca ai sub 12 ani. Daca se complica si se agraveaza durerea te duci la medic.O noapte linistita fara durere iti doresc!

5 răspunsuri:
| BubuLina999 a răspuns:

Compresa cu gheata. daca se umfla. si daca te doare, du-te la spital ca nu ai ce face.

| Azµre a răspuns:

Niciuna din cele enumerate mai sus nu e indicat, gheața va da junghiuri, fașa elastică va umfla piciorul! Dă-ți cu spirt, apoi cu lasonil cremăși te legi cu pansament!

| Raniia a răspuns (pentru Azµre):

Si te legi cu pansament.Cu ce pamnsament? ce-ti mai place sa iesi in evidenta nenea doctorul.Gheata stimuleza circulatia si este buna la edem.Cate luxatii ai tratat de stii atat de bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Poţi pune o compresă cu gheaţă, dacă vezi că se înrăutăţeşte situaţia, te duci la medic.
Te pup!

| RaspberryLover a răspuns:

1. REST.Repausul partii traumatizate.
2. ICE.Gheata aplicata indirect pe piele.
3. COMPRESSION.Compresie cu un bandaj elastic.
4. EVELATION.Ridicare membrului afectat.

Bine-cunoscutul acronim RICE. Sper sa te ajute aceste sfaturi. Toate cele bune si ai mare grija de tine! Insanatosire grabnica!