| Adyy5 a întrebat:

Mi-e cam jena sa pun aceasta intrebare, dar incep sa imi fac griji.Deci...am 14 ani si sunt fata.Azi mi-a iesit ceva din sfarc, ca un bob de orez dar mai mic de culoare alb galbui.Era iesit pe jumatate,am tras si m-a durut.N-am mai pus mana, si cateva minute mai tarziu varful sfarcului a devenit alb si am simtit o usoara durere.Am primit de multe ori lovituri in san, de obicei de la fratele meu. laughing
Mi-e frica sa nu exista posibilitatea de a face sau a avea cancer.Nu vreau raspunsuri de genul "Mergi la doctor."Stiti ce ar putea fi? Exista o posibilitate de a face sau a avea deja cancer?(mentionez ca nu am mai primit lovituri in zona aceasta de ceva timp si incerc sa ma feresc de asta).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Diagnosticul se pune doar dupa consult medical si investigatii.
Poti sa ai cancer fara sa ai niciun simptom, asa ca acel lucru care ti-a aparut tie, in cazul asta nu prea e relevant. Tot va trebui sa mergi cel putin pana la medicul de familie pentru un diagnostic corect. In plus nu am auzit niciodata de ce ti s-a intamplat tie, poate ne poate lamuri Brigaela sau alt medic de pe site, in rest nu m-as increde in parerile altora.

| Bogdan549 a răspuns:

Exista dupa parerea mea doua posibilitati: ori e vreo problema de crestere, ori vreo problema medicala grava. In orice caz trebuie cel putin sa vorbesti cu parintii ta

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai facut bine ca ai intrebat, stai linistita nu trebuie sa i ti fie jenă, nu sta asa, mergi mîine la medic, din păcate nimeni inafară de doctor nu te poate ajuta, nici chiar un doctor pe TPU nu poate, deoarece trebuie sa te vada, sa te consulte, sa faca analize, pentru a putea pune un diagnostic corect, spune i fratelui tau sa nu te mai loveasca, sînii vostrii domnișoarelor sunt foarte sensibili, nimeni nu are voie sa va loveasca sau sa va strîngă de sîni, ca declanșeaza cancerul, cum ai sînii mari sau mici? Care sîn te doare dreptul sau stingul? Incearca sa nu porti sutien, cel putin pana te vede medicul si stii exact ce ai, ca si sutienul te poate stringe, si asa ai dureri. Multă sanatate, ia un nurofen sau un ketonal sa te lase durerea, ce varsta are fratele tau? Spune i mamei tale, arata i ei ce problema ai la sîn, si roaga o sa vorbeasca si ea cu fratele tau sa nu te mai loveasca.

| Adyy5 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi,raspunsul tau mi-a fost util. happy
1.Sanii mei au marimea medie...nu sunt nici prea mari, nici prea mici.
2.Ma doare stangul.
3.Nu port sutien ci bustiera.
4.Fratele meu are 11 ani.Sunt mai violenta, imi place sa ma bat si o fac des cu el, dar in joaca.Si sunt momente in care ma loveste acolo. Zice el ca e "punctul meu slab".L-am rugat sa nu mai faca asta, inainte o facea des, dar inca continua(de obicei din greseala).
5.I-am spus, dar nici ea nu stie care ar putea fi problema.Mi-a spus doar sa am mai multa grija pe viitor.A vorbit cu el, dar nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Vasilache_Viorel_1999):

De ce scrii fara sa cunosti exact cauza? Esti medic? I ti place sa i ei lumea la misto? Cancer, stii tu?

| Daniel9988 a răspuns:

Nu e nicio problema! E normal sa intrebi cand ceva te deranjeaza.

http://www.ele.ro/......-ii-a-2904

Acolo precizeaza si de lovituri.