| SinCara a întrebat:

Salut Tpu.Recent am fost operat pentru o unghie incarnata.Degetul la care am fost operat este cel mai de la piciorul drept, doar partea stanga a acestuia.Doctorul mi-a spus sa dau cu o solutie seara(nici nu stiu cum se numeste(albastru de metilen daca imi aduc bine aminte),in fine ceva pentru a creste carnea in locul unde a scos-o. Ceea ce ma ingrijoreaza e gaura care este in deget, destul de mare parca si in ea e ceva sange, cand schimb bandajul seara observ(l-am schimbat de 2 ori pana acum). Intrebarea este sa aplic solutia direct in rana,am observat,dupa cum am mai spu,ca este si ceva sange acolo, sau sa iau cu vata sangele de acolo(pana acum aplicam peste iar dupa puneam bandajul).De durut numai doare deloc, doar ma ingrijoreaza acea gaura cu putin sange in ea.Este in regula sa fie asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, este normal sa fie sange acolo si sa existe acea gaura. Cu timpul se va umple. Nu mai curata sangele, decat daca il cureti pe langa rana, pentru a nu o deschide. Continua sa schimbi pansamentul si sa pui solutia data de doctor.

3 răspunsuri:
| SinCara explică:

Degetul este cel mare de la piciorul drept, am scris gresit in postul original...

| SinCara explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc mult pentru raspuns, asa o sa fac happy.

| kar1GaNNN a răspuns:

Nu mai deschide rana, eventual curata doar pe langa ea.