| DarkLegend123 a întrebat:

recent de acum 3 zile am făcut otită... pot sa spun ca m-a durut urechea acum doua seri dar în prezent nu mai am nimic... Iau și niște pastile numite Amoxicilina. Faza e ca cel mai probabil e din cauza ca am ieșit îmbăiat pe strada și m-a prins un curent grav. Pentru ca ieri a început sa mi se strambe gura cand râd sau nu pot sa strâng prea tare din ochi (mă refer pe partea cu otita). Niște păreri dacă aceste "pareze faciale" o fi din cauza curentului/otitei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UddryKK a răspuns:

Pareza faciala periferica, este o afectiune la nivelul muschilor fetei, ale caror nervi sunt lezati.
Aici sunt mai multe motive din care poti avea paralizia faciala.
In general, cel mai popular factor este temperatura, muschii fetei fiind sensibili, acestia, nu pot rezista schimbarilor de temperatura bruste, de exemplu, intr-o camera sunt 30 de grade,
iar afara -5 grade celsius ( sa zicem ca este iarna), nervii fetei sunt pur si simplu lezati. Pentru mai multe imi poti da mesaj aici, cu ceva pentru a te putea contacta.

7 răspunsuri:
| Bibyy a răspuns:

Este posibil de la curent! Ar fii mai bine sa consultați un medic!

| UddryKK a răspuns:

Te pot ajuta eu, te rog sa-mi trimiti aici ceva de contact pentru a putea vorbi.

| UddryKK a răspuns (pentru Bibyy):

Asta am vrut si eu sa-i scriu...meh...

| UddryKK a răspuns:

Pot primii o funda? te pot ajuta cu mai multe chestii. legate de regimul alimentar (daca doctorul nu o sa-ti explice), despre exercitii faciale, dar important este sa te duci in maxim 72 de ore de la primele simptome.

| Violleta2022 a răspuns:

Otita nu se face de la baie si nici de la curent, otita este o infectie a urechii si pentru ea, am primit deja un antibiotic, numit amoxicilina.
Daca au aparut pareze, atunci este caz de NEUROLOGIE si de mers de urgenta la spital!

| DarkLegend123 explică (pentru UddryKK):

Salut, sigur cum te pot contacta?

| UddryKK a răspuns (pentru DarkLegend123):

Sper ca te-ai dus deja la doctor! Odata ce ai ajuns sunt sigur ca ti-a dat milgamma si predinson richter, pe langa acestea, daca ti-a dat predinson sper ca ti-a zis sa nu mananci sarat..sa nu mananci sarat nu zic sa nu mananci cu sare. SA NU MANANCI DELOC! Iar pentru recuperarea mai rapida, exerseaza in fiecare zi, in fiecare ora, in fiecare minut, exercitii, ridica sprancenel, inchide ochii, zambeste, pune o punga cu sare (calda) (o sa fie mai greu fiindca nu ai cu ce sa incalzesti sarea, fiindca eu cand am avut-o a fost iarna), si incearca sa te maseze mama ta in fiecare seara pe partea afectata. A da, sa nu uit, sa nu prea iesi pe afara cand ploua sau ceva, important e sa stai in casa exersand chestiile pe care ti le-am zis, mie mi-a trecut in 2-3 saptamani toata asta...a fost cam naspa, dar...la tine e vara, poti face mai ce vrei, la mine a fost iarna..iti dai seama cum a fost..ma mir cum m-a lasat dr. Neurolog sa ma duc la munte. Multa bafta si recuperare rapida!