| MIAUmiau99 a întrebat:

si scuzati-ma daca am greșit categoria.De cand am început clasa a 7 sunt foarte stresat teme, lucrări etc... As dori sa stiu niște metode sa scap de stres.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| javiga a răspuns:

Pe bune? Inseamna ca o sa fie cu unul mai putin in clasa la tine intra' opta'

| BigG a răspuns:

Incearca sa fi mai organizat/a cu timpul tau, sa iti aloci timp pentru invatat, pentru prieteni etc. Sa faci pauze cand inveti, creierul nu poate procesa non stop informatii.
Poate problema se trage si de la parinti care sunt prea exigenti.

| BiuL a răspuns:

Daca in a 7a cand ai 6 ore pe zi scoala, 5 zile pe saptamana, ce o sa te faci cand o sa ajungi la facultate unde multi au ore zilnic de la 8 dimineata la 8 seara? Sau cand va trebuie sa faci bani, sa te duci la job, sa platesti facturi, sa iti faci de mancare, sa iti faci curatenie, sa iti speli hainele, sa te ocupi de copii, casa, sot etc?
Trebuie sa te organizezi. Seara iti pregatesti ghiozdanul, hainele si micul dejun ca sa nu fii dimineata in fuga sa incepi ziua "stresat". In week end incerci sa iti faci cat mai multe teme pentru saptamana. In rest iti faci un program. De exemplu vii de la scoala, mananci, te odihnesti, poti sa mergi pe afara cu prietenii si apoi de la 6 la 8 faci teme (daca temele iti iau mult de 2 ore pierzi vremea) si apoi de la 8 iar ai timp de stat pe net, uitat la tv, mancat. Nu stiu ce esti asa stresat. Pentru lucrari invata si tu cu cateva zile dinainte astfel ca in ultima seara sa trebuiasca doar sa repeti, sa nu mai inveti si nu ai ce sa nu stii.

| BigG a răspuns (pentru BiuL):

Serios la facultate de la 8 la 8 in fiecare zi? Aveam 10 seminari si cursuri toata saptamana, plus nu tu teme si invatat de pe o zi pe alta.

Nu speria copii

| SUDSteaua1947 a răspuns (pentru BiuL):

TU chiar ai probleme cu capul, fato! 8 dimineata la 8 seara? Nici la Harvard nu cred ca e ce spui tu.

| RobertGabriel12345 a răspuns:

Asa ma simțeam și eu în clasa a 9-a, dar m-am acomodat pana la sfarșit.Așa e la început de an școlar, mai asteapta cateva saptamani sa te acomodezi. Daca nu consulta un psiholog.

| BiuL a răspuns (pentru BigG):

La medicina si politehnica asa e. Am spus clar la facultate unde au MULTI, nu TOTI. Oricum exista si facultati la ID daca e pana acolo asta nu inseamna ca toti merg la facultate doar din an in Paste.

| BiuL a răspuns (pentru SUDSteaua1947):

Esti prost ma? Mars taran prost, nu vorbi daca nu stii!
La medicina ai ore de la 8 dimineata la 8 seara! Si la stoma si asa mai departe.
Ma gandesc ca tu esti la vreo postliceala sau ai prieteni numa d-aia fara facultate, nu stiti voi de medicina si chestii serioasa. Boul naibii, faci pe desteptu si dovedesti ca esti un mare taran prost. Da pe google search orar medicina si vorbeste apoi!

| BiuL a răspuns (pentru SUDSteaua1947):

Acuma vad ca ai 14 ani. Eu am 23 baiete si sunt la a 2a facultate asa ca stiu ce vorbesc. Tu esti un ratat si iti dau cu parerea aiurea si in necunostinta de cauza. si mai esti si nesimtit si needucat. Auzi fato, putin respect ca nu suntem de aceeasi varsta sa ne tragem de gulere, ma mucosule.