| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un pic ingrijorat pentru tatal meu. pentru ca are hipertensiune si astazi a fost la o nunta, unde nu prea i-a convenit muzica, dar a fost obligat sa ramana acolo. din cate am mentionat, dupa cum il stiu eu, n-ar fi avut chef sa faca consum excesiv de alcool. Dar totusi, a venit pilit, (il cunosc cand se pileste ca rade la mine mereu ) si avea ochii rosii, si acum, au venit niste prieteni la noi si bea bere. cam multa, deci o sa consume foarte mult alcool pana se culca. si combinat cu cel de la nunta., sunt foarte ingrijorat. Nu fumeaza, sport face si mananca sanatos. Doar consumul de excesiv de alcool ma ingrijoreaza.In viata de zi cu zi cred ca bea 4 pahare de vin pe zi, cu sifon, dintre care 2-3 sunt cu vin alb, si 1-2 de bere.Cred ca am exagerat putin (nu i le-am numarat niciodata) dar mai bine sa spun mai mult decat sa spun mai putin. Mi-e frica de infarct sau AVC, el de obicei cand bea cu prietenii se culca pe la 1. Asa face de cand il stiu.Consumul ala excesiv de alcool il face destul de rar, dar totusi sunt ingrijorat, credeti ca ii creste asa mult tensiunea? De obicei cand si-o masoara are 14 cu 9, 14 cu 10. Apartul are 3 trepte sa zic asa, verde, portocaliu si rosu. cand are tensiunea de mai sus este cam la marginea lui verde. Asta in conditia cand nu a consumat alcool.Pastilele le ia in fiecare zi. Puteti sa ziceti ceva sa ma mai linistiti? nu ma puneti sa vorbesc cu el, pentru ca nu e cazul. Sa bea la petrece niste pahare de whisky cred ca face orice om., dupa cum il cunosc mai mult de 2-3 n-a baut acolo. (de whisky ma refer)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, ar trebui sa i se intample foarte frecvent sa nu consume doua luni alcool. Tu nu definesti corect dependenta de alcool. dependenta este persoana care bea in amjoritatea zilelor din an. Un adult sanatos consuma alcool in mai putin de o cincime din zilele unui an. Un hipertensiv care ia pastile ar trebui sa consume alcool mult mai rar ca un adult sanatos, adica in maxim 5 zile dintr-un an. daca spui ca nu este dependent, inseamna ca este suficient sa iia rati acest text si va renunta la consumul regulat de alcool, ajungand la cel recomandat lui (de 3-4 ori pe an, in cantitati foarte moderate)

6 răspunsuri:
| Căpîlnaș_Cipri_1999 a răspuns:

Sincer nu trebuie sa te ingrijorezi deoarece si taica-miu ii la fel si nu trebuie deloc sa te ingrijorezi nu o sa se intample nimic daca nu bea mult mult si exagerat deci trebuie sa te calmezi si mai ales ii perfect ca isi i-a pastilele

| Nimeni10 a răspuns:

Daca taica-tau bea cateva pahare pe zi de vin e ok, dar daca bea sticle de bere sau vin, nu prea e ok, n-ai ce sa ii faci, doar el hotaraste daca vrea sa se lase sau nu.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Nu stiu daca chiar vrei sa te mint!? Eu nu vreau sa te mint asa ca iti voi spune adevarul. In cazul hipertensivilor este contraindicat consumul de bauturi alcoolice mai ales in cazul in care pacientul se afla si sub tratament de specialitate. Bautura cu tabletele pe care le ia( pentru a tine tensiunea in limitele normale) nu sunt "prietene" deloc! Asa cum ai anticipat si tu, in cel mai rau caz, din cauza bauturii in exces poate fi provocat un puseu hipertensiv care la randul sau sa provoace infarct, AVC, sincope, etc. Avand in vedere faptul ca in momentul in care isi masoara tensiunea, tatal tau, are o valoare de 140/90 mmHg care este o valoare destul de maricica, in momentul in care mai si consuma alcool se poate intampla orice. Aceasta valoare a tensiunii o obtine inainte sa isi administreze medicatia sau dupa ce isi administreaza medicatia? Totusi, sper ca azi dimineata si-a luat tratamentul pentru tensiune! Apropo cu ce fel de medicamente face tratament? Daca observi orice simptomatologie care apare si este ciudata ( ca sa spun asa) -in sensul in care nu a mai prezentat, pana in acel moment, acea simptomatologie( ex: durerile precordiale) iti recomand sa suni la ambulanta-! Nu am vrut sa iti spun toate acestea ca sa te sperii. Am vrut sa fiu, in primul rand, sincer cu tine. Apropo, este bine de stiut ca vinul este un stimulator destul de puternic care provoaca hipertensiune arteriala; asa ca incearca sa vorbesti cu tatal tau sa mai reduca din consumul de bauturi daca vrea sa tina sub control tensiunea!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tatal tau are o problema cu alcoolul. Inteleg ca este un consumator cronic si ca bea in fiecare zi (ceea ce este o problema) si chiar cantitati foarte mari (adica nu o jumatate de pahar la masa, ci mai multe pahare). In plus, de obicei cei care consuma normal alcool nu beau 2-3 pahare de tarie la o nunta, ci unul, maxim doua daca sta multe ore. Prin urmare organismul lui este obisnuit cu abuzul de alcool, asa ca probbil nu va pati nimic.
Insa atunci cand nu este baut ar trebui sa discuti cu el sa caute ajutor la un medic psihiatru sau un psiholog. Consumul normal de alcool la un adult este cel ocazional (de 3-6 ori pe luna) si consta in 50 ml de tarie sau o jumate de pahar de vin, sau o bere, nu mai mult in aceeasi zi. Fiind hipertensiv, alcoolul zilnic si in cantitate mare ii va face rau. Dumnealui, fiind hipertensiv ar trebui sa bea chiar mai putin de atat, adica numai la ocazii serioase (care nu au cum sa fie mai mult de 3-4 intr-un an) si chiar mai putin de cat am scris. Medicul il va ajuta sa aiba un consum mai moderat de alcool si sa nu mai fie dependent (numai dependentii beau in majoritatea zilelor), ceea ce ii va imbunatati starea inimii.

| cristimihailov a răspuns:

Ce ar fi sa discuti direct cu tatal tau despre asta?

El e singurul care poate face ceva in aceasta directie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Nu stiu daca am precizat in intrebare, dar nu este depedent de alcool. O data si-a dorit sa nu consume alcool si n-a luat niciun strop timp de doua luni.