| AlexBoy88 a întrebat:

Tatal meu are tensiunea mare(15.9) si nu ii scade deloc. Are 40 de ani. Ce ar trebuie sa faca sa ii scada tensiunea?
El acuma a plecat la spital. Credeti ca e ceva grav?
Dau cea mai mare funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Deliiiia a răspuns:

Nu-ti face griji, tensiunea mare poate aparea din diverse motive si de regula nu implica o afectiune grava, care sa nu poata fi tratata. E foarte bine ca a plecat la spital, acolo i se va administra medicamente si de asemenea i se va da o reteta si un regim alimentar.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Fii linistita, aceasta nu este o tensiune prea mare, dar este mare, iar cei de la spital fii sigura ca stiu ce sa-i faca, nu te asteapta pe tine sa mergi cu sfaturile primite de la noi, date pe marginea santului. Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru neutrino):

La 40 de ani, 15 nu e chiar mare.14 cu 8 e ceva normal la varsta asta.Bine,12 cu 7 sau 6 este tensiunea ideala dar inaintand in varsta nu o mai poti mentine ideala.

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru informatii, dar nu eu le-am cerut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu am 15/9 si nu sunt in spital.Din ce cauza se afla in spital tatal tau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru neutrino):

Comentam cu un user mai ..activ si mai serios, in cazul asta tu.Nu cred ca taatl lui e din cauza tensiunii in spital.eu am luat acum o saptamana tensiunea imediat dupa ce am aflat ca cineva din rude a murit.deci dupa acest minisoc, avem 15/10.Nu mi s-a intamplat nimic rau. O persoana ar fi in pericol din cauza tensiunii atunc cand tensiunea sare pe undeva la 18/19.O zi buna si nu fi suparat ca am comentat.

| Alin4uuu a răspuns:

Salut la aceasta tensiune nu are de ce sa isi faca griji, dar daca il doare dupa cap cateva zile s ar putea sa aiba hipertensiune dar putin probabil, sanatatewinking