| Haha_Hilli_1990 a întrebat:

unde mi s-a infectat mana si a inceput sa se coaca de la taietura mi-a prescris doctorul amoxacilina.nu stie daca e buna la asa ceva.va elimina ea puroiul? funda(capsule)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rousz a răspuns:

Nu de lapte nu stiu nimic si eu i-au acelasi antibiotic doar ca am infectie la o masea si nu mi-a spus nimic de lapte! kiss ai grija de tine

10 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Ce inseamna ca nu se stie daca e buna sau nu? eventual tu nu stii, amoxa e un antibiotic cu spectru larg, si de obicei e ft eficienta. oricum va trebui sa mai mergi la controale medicale, iar in cazul in care problema persista/se agraveaza se face antibiograma, in plus trebuie sa iei antib strict cum ti l-a prescris medicul, iar local(pe locul ranii) se impune si acolo un tratament cu antiseptice si eventual bandajarea, bandaje de care trebuie schimbate la o anumita perioada de timp

| Leocerba a răspuns:

Cum, ma, funda(capsule)? laughing
Dar cum adica "mi-a prescris doctorul amoxacilina.nu stie daca e buna la asa ceva"? Cum sa nu stie daca e buna?! E doctor, totusi!
Si de ce se vorbeste aici de muraturi, acrituri, lapte cand tie ti s-a infectat mana? Zici c-am facut un salt in evul mediu, ma mir ca nu ti-a oferit careva vreo vraja.
Chiar n-o spun cu rautate, dar problemele medicale le discuti cu doctorul nu cu urechistii, fratele meu!

| Azµre a răspuns:

Da in cel mai rau caz iti va prescrie injectabil

| Haha_Hilli_1990 explică (pentru Azµre):

Mersi dar am ceva contraindicatii? ceva ce sa nu mananc?

| rousz a răspuns:

Stiu ca amoxacilina este antibiotic inseamna ca t-i s-a infectat! ar trebui sa elimine! ai grija de tine

| Haha_Hilli_1990 explică (pentru rousz):

Mersi am ceva contraindicatii de exemplu ce sa nu mananc?

| rousz a răspuns (pentru Haha_Hilli_1990):

Da ...muraturi si acrealawinking

| Haha_Hilli_1990 explică (pentru rousz):

Doar atat am auzit parca ca nici lapte

| Haha_Hilli_1990 explică (pentru rousz):

Mersi

| rousz a răspuns (pentru Haha_Hilli_1990):

Nu ai pentru ce!

| rousz a răspuns (pentru Haha_Hilli_1990):

Nu de lapte nu stiu nimic si eu i-au acelasi antibiotic doar ca am infectie la o masea si nu mi-a spus nimic de lapte! kiss ai grija de tine