| RoBeRTin321 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati in legatura cu ceva..Nu stiu cum sa ma inalt mai repede. Uitati niste intrebari, poate puteti sa imi raspundeti la ele.
1.Cate ore trebuie sa dorm minim? Este vreo problema daca ma culc la ora 3:40-4:00 dimineata, si ma scol pe la 12:00?
2.Cum sa ma inalt fara sa practic vreun sport,sau ma atarn de o bara, deoarece nu prea am pe aici.Ce exercitii sa fac acasa?
3.Trebuie neaparat sa mananc legume,fructe si sa beau lapte? Nu prea mananc oua,branza si nu beau lapte.Pot sa ma apuc sa mananc oua,dar branza si laptele nu!
Cam astea au fost. Sper sa ma ajutati cat mai repede! Dau funda celui mai bun raspuns, fara bataie de joc va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Catalinhhh a răspuns:

Salut!
E cam greu să-ți influiențezi creșterea, dar nu imposibil!

1. În jur de 10-12 ore e recomandat. Da este o problemă, între 22:00-00:00 este considerat cel mai important somn. Plus că tu îți forțezi organismul să reziste până la ora aia.

2. https://blogulsportivilor.wordpress.com/exercitii-de-crestere-in-inaltime/
https://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/

3. Legume, fructe da. Alimentația este foarte importantă în viața ta, contează enorm la orice schimbare ai vrea să-ți aduci corpul. Dacă vrei să te îngrași, slăbești să faci mușchi contează mult să ai o alimentație corectă și sănătoasă.

Crăciun fericit!

| Ragnarøk a răspuns (pentru Catalinhhh):

Tu-i propui sa doarma mai mult decat mortii si eu d-abia daca prind 3-4 ore pe noapte si am 1 90? rolling on the floor

P.S. Era o gluma, stiu ca sfatul tau e bine intentionat, dar e absurd sa dormi atata'. Iti irosesti viata din cauza obsesiei inaltatului.

1 răspuns: