| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, vin cu o întrebare foarte importantă și anume: sufăr de o hernie de disc de 6 ani( specific am 26 de ani) la început durerea era cruntă, apoi ma lăsat iar acum in urma cu ceva timp au reapărut durerile și încep sa fie din nou cronice.
Sunt atât de disperat încât as face operația de hernie de disc dar am auzit și argumente pro și contra in ceea ce privește operația.
As dori sa știu dacă este cineva aici care a făcut operație și cum sa simțit după, dar aștept un răspuns si din partea celorlalți care nu au trecut prin așa ceva cu un sfat la ce ar trebui sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Andreea99911818181 a răspuns:

Mama mea are de cand m-a nascut pe mine si nu a facut nimic in legatura cu asta pentru ca nu i s-a recomandat. Au trecut 20 si ceva de ani de atunci, durerile s au ameliorat ea s-a obisnuit iar durerile au devenit parte din rutina ei, ceva cu care poate trai. La inceput asa era si ea oasele fiind tinere insa dupa ceva ani devine ceva obisnuit. Ma repet nu cunosc foarte mult, iti spun doar ce are mama mea si o cunosc destul de bine incat iti pot da si tie un sfat. Eu zic sa mergi la doctor sa ai un doctor " al tau " cu care pastrezi legatura pentru ca asa a facut si ea. In prezent, tot ce i s-a spus a fost sa nu se ingrase ( mama fiind slaba ) deoarece daca s ar ingrasa ar apasa mai greu pe oase si asta ar afecta. De cand m-a nascut pe mine a ramas toata viata la aceeasi greutate. In cazul tau fiind barbat te cred ca e mai enervant si complicat sa tii cont de treaba asta. Du te la doctor si o sa fie bine, n ai de ce sa ti faci griji

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Aceeasi greutate (sa nu ma intelegi gresit) cand m-a nascut avea 63 iar in prezent are 57. Toata viata a variat undeva pe acolo, 5-6 kg in plus

| relian a răspuns:

Ai facut RMN? Cind intrebi ceva trebuie sa spui ce ai facut, ce nu ai facut, cine ti-a spus ca ai ce ai si etc.

Daca ai facut RMN si ai ceva discuri herniate, cate? Ai doara unu sau mai multe?
Daca sa te operezi sau nu? Mergi la doctor si ala iti spune daca te operezi sau nu, poate ca nici nu ai probleme la discuri.

Asa ca idee am un cumnat care s-a operat, el avea si inca mai are ceva discuri cu probleme, dar s-a operat, sau doctorul la operat doara la 3 disicuri.
Nu are nimic, acu e in regula. Ce pot sa spun, el povestea ca ajunsese in stadiu ca el mergea, adica pasea inainte, doar ca piciorul ramanea in urma.

Mintea ii spunea ca a facut pasu dar de unde, picioru ramanea in urma pentru ca nervul sciatic era obstructionat f tare, deci nu mai ajungea comanda la el.

De durere nu mi-a spus daca il durea asa crunt cum spui tu.Mai am inca ceva rude care sau operat, dar asta ce mi-au zis ai mei, nu am vorbit eu direct cu astia doi ce zic acu.Astia s-ar fi operat si au ramas cu probleme.
Cghestia este ca trebuie sa gasesti un doctor, un chirurg cu ceva expeprienta, mai ales in RO unde daca se intampla ceva, nu ai pe cine trage la raspundere.
Daca doctorul este bun se pricepe, atunci probleme nu pot apare, singura problema este doctorul in RO unia se baga sa fie doctori desi ei is cam pe la nivelul unor pompieri.
Dar se baga pentru bani, pentru ca nu-i pedepseste nimeni daca gresesc, daca chiar omoara un papcient, nu-s probleme in RO mortu e de vina.

Cam despre asta e vorba, de aia ai auzit tu pareri pro si contra. Parerile pro is de la cei care sau operat la doctori, iar cei contra sau operat la pompieri laughing cam despre asta este vorba.

In rest ca idee operatia in sine nu-i cine stie ce dificila, sau mai stiu eu cum, se face de f mult timp deci in mod obisnuit ar fi o operatie normala sa-i zic asa.
Dar conteaza cine se baga sa o faca, cum am spus mai sus.

Indiferent ce faci, sau unde mergi, ti se va face iar un RMN asta daca ai facut deja RMN, deci aia care te opereaza iti fac acolo iar, sa vada ei situatia la momentu respectiv, apoi stiu ce au de facut.

Operatia asta doare de fapt taietura in muschi, sau acu depinde, daca se face mai putin invaziv, poate sa nu doara mai deloc.

Depinde ce ai tu acolo, sau la ce clionica, spital sau doctori mergi. Poti avea disc herniat si sa nu trebuiasca interventie chirurgicala, poate ca e doara putin, poate ca nu-i fisurat, spart asa ca is alte metode dea rezolva.

Ai durerti crunte sau ai avut zici tu. Uni oameni daca simt ceva asa nitel, deja cade certu pe ei, se vaita ca ar fi sf lumii, cunosc si oameni asa.
Sa ai dureri crunte si apoi sa te lase, pfff ne lesi cu povestile astea. Gindeste ca discu ala in timp nu se face bine, el tot se va deteriora, nicidecum ameliora, deci nu are cum sa ai dureri crunte si apoi sa dispara, asta e vraja marii.

Ai avut ceva dureri, dar normale zic eu, apoi discul na mai atins nervii si asa durerea a disparut. Acum reaparu cum am spus, discu ala nu se face bine singur, asa ca mergi si rezolva, cauta doctor bun cu experienta si o sa fie bine.
Bafta

| Voicu_Andrei_1997 a răspuns (pentru relian):

Mersi de sfat îți zic am făcut RMN-URI și când m-am dus a doua oară sa fac RMN se mirau asistentele ca pot sa merg pentru ca ele credeau ca am făcut operație deoarece am o hernie de disc lombara l5-s1 migrația pe picior in stadiul 3. Mi-au zis ca sunt cazuri de 1 la 1000 ca sa ți se amelioreze durerea peste noapte la ce am eu

| Voicu_Andrei_1997 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Mi-aș dori sa am un doctor bun care sa ma sfătuiască dar cei mai mulți mi-au zis ca este o hernie urâtă și cel mai sigur probabil o sa ajung la operație.

| Voicu_Andrei_1997 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Nici eu nu am foarte mare greutate am 64 de kg dar ce ma solicita cel mai mult este locul de munca ca sunt numai in picioare 8 ore și mai ridic și anumite chesti pe tot parcursul acelor ore.

| relian a răspuns (pentru Voicu_Andrei_1997):

E bun, daca ai facut RMN, atun ci cauta doctor cu experienta in asa ceva, ma refer chirurg si rezolva problema.

Daca ai CD sau daca ai facut RMN ar fi trebuie sa ti se dea un CD cu poze, eventual si un diagnostic pe o foaie ceva.

Daca o sa te uiti pe acel CD la L5 ce spui, o sa vezi si tu cit de grav este sau nu, comparind cu restul de discuri.
Eu sun ca nu-i asa de grav pe cit ti se pare tie.Bine ca de rezolvat bine ar fi sa rezolvi, iar sa nu iti faci griji, cum am slus cauta un doctor chirurg cu experienta.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Voicu_Andrei_1997):

Doctorul de familie cred ca e o alternativa buna, daca e nesuferit ala la care esti transfera te la unul cu care poti discuta. Iti poate da si trimiteri unde stie el mai bine si cred ca te ar ajuta mult. Ti am spus, mama mea nu s-a operat si la fel a avut un disc rupt din cauza mea pentru ca eram grasana iar ea slaba si au prins o 40 de ani asa.

| Fyor a răspuns:

Salut.și eu am probleme cu așa ceva, am rămas blocat de 3 ori pana cînd cineva mi-a recomandat sa fac un tratament de 5 zile cu o injecție,, refen,, plus plasturi cu ardei..am rîs cînd am văzut cît costă asta dar am deja 7 ani de cînd nu mai știu ce înseamnă acea durere.
Bine că nu m-am operat