| Hama a întrebat:

Vreau sa ma lamuriti si pe mine cu ceva : vara ma duc foarte des la plaja (la Dunare). Dupa ce ies din apa si ma usuc, imi apare ceva alb pe pielea mainilor si picioarelor pe o suprafata mare. Pentru a face aceste chestii sa dispara, trebuie sa-mi dau cu o crema hidratanta. Oare ce poate fi asta? Piele uscata? Acelasi lucru mi se intampla si dupa baie, dar nu pe suprafete asa de mari ca dupa ce fac plaja. Astept raspunsuri. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| radaradamata a răspuns:

Aceste pete mari iti apar de la sarea din apa nu te speria ca sa iti treaca trebuie sa te speli CU SAPUN!

funda?batting eyelashes

| sileriky a răspuns:

Piele care trebuie sa se desparta de tine

| AIRIUS a răspuns:

Ma gandeam ca daca iti aparea cand erai la mare era de la sare, dar asa nu stiu ce ar putea fii. daca nu ai facut o deja te sfatuiesc sa incerci consultul unui dermatolog, poate e chiar o sensuibilitate la un anumit tip de apa.stiu ca si eu cand eram in strainatate aveam aceeasi problema ca a ta, dar nu am consultat un medic pentru ca nu mi se intampla asta permanent.sanatate!

| Hama explică:

@radaradamata in Dunare nu exista apa sarata ci doar apa dulce. Nu cunoasteti cumva vreun tratament complet pentru problema mea? Vreau sa mai precizez ca dupa dus, fata imi este foarte foarte uscata si-mi apar din nou aceste pete, care dispar daca folosesc crema hidratanta.

P.S : Poate sa fie si de la pitiriazisul pe care il am?

| DragosteaExiSta a răspuns (pentru Hama):

Buna! Am si eu aceeasi problema, dar folosesc o crema pimafucin, am fost la dermatolog si mi-a zis dermatologul ca atat timp cat ma dau cu crema dispare daca nu ma dau nu va disparea, de 2 saptamani folosesc o crema de galbenele si chiar ajuta!happy Bafta