| Mariuss99 a întrebat:

Salut, Trec si eu de cateva luni printr-o stare de depresie+anxietate.Am fost si la un psiholog ce urmeaza o terapie cognitiv-comportamentala, pentru ca nu am observat nici o imbunatatire am ajuns si la psihiatru, iar de o saptamana iau xanax+zoloft.Problema e ca nu vad nici o imbunatatire si nu stiu ce sa mai fac.Am trecut printr-o despartire traumatizanta anul trecut,si reusind sa-mi schimb jobul m-a facut sa uit pentru cateva luni, dar dupa ce-a trecut entuziasmul de inceput m-a cuprins o stare de tristete de nedescris, nu am chef sa fac nimic, ma trezesc dimineata cu o senzatie de inutilitate extrema.Usor usor m-am departat si de putinii prieteni pe care ii aveam, pentru ca atunci cand sunt in preajma lor parca am creierul prajit, nu-mi vin idei noi si stau mut sau scot cateva cuvinte si termin pe cat posibil ce am de zis.Nu am chef de nimic, nu mai am pofta de mancare, nu mai simt placere in a intreprinde nici un fel de activitate.Ca ultima solutie ma gandeam la hipnoza, daca e cineva pe forum care a fost tratat cu succes prin aceasta metoda sa-mi spuna.O zi buna tuturor,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Dlkee a răspuns:

Cati ani ai?

| Mariuss99 explică (pentru Dlkee):

28,stiu ca poate parea bizar dar cine a trecut printr-o stare asemanatoare stie ca nu e un moft de care ne agatam, e ceva neplacut, mai ales daca dureaza de mai multe luni

| diaac a răspuns:

Buna. Iti recomand sa incerci si alte forme de psihoterapie in afara de cea cognitiv comportamentala. Exista multe scoli in care terapeutii sunt formati si fiecare scoala are o abordare diferita. S-ar putea ca abordarea acelui psiholog pur si simplu sa nu fi rezonat cu tine. Psihiatrul ti-a dat si alte recomandari in afara de medicamente?

| Mariuss99 explică (pentru diaac):

Doamna psihiatru mi-a spus sa continui psihoterapia cu psihologul.Dar de atenta ce era, nici macar nu mi-a spus ca nu am voie sa consum alcool in timpul tratamentului.D-asta sunt sceptic in privinta tratamentului, mai ales ca nu observ nici o imbunatatire a starii de spirit.Cu hipnoza ca metoda de tratament a depresiei a incercat cineva?

| diaac a răspuns (pentru Mariuss99):

Cu hipnoza nu am incercat (si nici nu am suferit de depresie clinica), dar daca ai nevoie iti pot recomanda pe cineva de care stiu de la o colega in care am incredere. Totusi, cum spuneam, mai exista si multe alte forme de terapie si este posibil ca o alta forma de terapie sa mearga. Doar cu una s-a intamplat sa nu mearga. Si, de fapt, s-ar putea ca si acel tip de terapie sa mearga si doar psihologul sa nu fi fost bun pentru tine.

Da-mi mesaj privat daca vrei o recomandare pe hipnoza sau psihoterapie, poate te pot ajuta, macar cu o recomandare.

| Dlkee a răspuns (pentru Mariuss99):

Hmm, cred ca si eu as innebuni daca m-as desparti de persoana iubita. Nici nu vreau sa ma gandescc ~x(