| Valentin_7519 a întrebat:

Salut tuturor! Am 16 ani 1.85 67kg masa musculara cat de catbig grin. Recomandati-mi si mie un antrenament acasa de vreo 30 min pe zi in care sa pot face pentru abdomen piept biceps antebrat.Mentionez ca am mai facut cu gantere de 5-6 kg si deja incep sa ma plictisesc sa fac cu ea ca fac peste 100...Altceva idei? Abdomene ajung la 100 maxim. Flotari nu trec de 35-40.big grin Cel mai bun antrenament funda.:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

1.85, 67kg...30 de minute? eu la 1.73 si 65 kg stau 2 ore la sala si ies indoit de acolo. nu faci nimic cu 30 de minute, mai pune o ora in fata. ia-ti gantere de 15-20 kg (cu discuri sa variezi greutatile) si o masa de abdomene (o poti folosi si la piept proptita de un scaun). pieptul e grupa majora deci o faci 1 data pe saptamana, bratele le poti face de 2 ori pe saptamana (triceps 1 data ca lucreaza la piept) si antebratul tot 1 data ca daca faci de 2 ori nu creste pe cat iti doresti. muschii cresc in somn nu la aparate. la piept pui masa aia declinat, orizontal si inclinat. faci 3 serii la fiecare aranjaare (3x3) a cate 9-11 repetari. la biceps faci flexii normale si hammer'e (greutatea sa iti vina in umar, ca si cum ai da cu un ciocan in umar). la triceps ia greutatea in spatele capului si misc-o pe verticala, stai intre 2 scaune (mainile pe unul, picioarele pe celalalt) si lasa-te intre ele. cu gantere de 5-6 kg fac femeile. pune mana si mananca sanatos si mult ca esti slab rau la greutatea aia, dormi bine, si fa exercitiile corect nu te aventura ca zmeul, ca daca bagi 100 de kg la piept din prima crapa inima in tine, nu crest de 10 ori mai repede. si la flotari fa-le zilnic si adauga 3 in fiecare zi. eu in 6 saptamani am reusit sa trec de 100, dar m-am lasat de sala ca a venit sesiunea. si despre abdomene, fa-le pe serii de cate 50, lasa abdomenul sa se odihneasca nu il supune la efort continuu atat de lung cat timp nu poti trece de 100 din 1 incercare, treci de 200 in 3 serii. asa o sa ajungi sa treci de 200 pe serie, dar e multa munca

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Si bicepsul lucreaza cand faci spate, asa ca e ok sa faci bratele o singura data pe saptamana ( ca tricepsul intra la piept si bicepsul la spate ). Nu e bine sa stai mai mult de o ora la sala, facand un antremanet intens de o ora ( 40 de min o grupa mare, 20 de min o grupa mica, pauze de 90 de secunde intre ele ) stimulezi maxim hormonul de crestere si o sa ai rezultate bune.
Si daca face flotari zilnic o sa se supra-antreneze...