| Marin_Alex_1989 a întrebat:

Salut tuturor. Am si eu o nedumerire. Sunt pasionat de workout si fac flotari si exercitii acasa. Problema mea este ca am fierea lenesa. Ma doare in partea dreapta dupa ce fac efort si obosesc ma simt obosit tot mai mereu. Nu am pietre pentru ca am facut raze... Vreau sa stiu daca este cineva care a scos fierea si dupa cat timp a putut face sport sau, se mai poate face sport dupa ce ai facut operatia de eliminare a fierei? Mai am voie sa fac flotari sau sa depun efort?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| LumiBo a răspuns:

Momentan nu te ambitiona, Batman. Poti face putin sport dar nu o lua tare. Incet, incet fa exercitii "de incalzire" primele cateva luni (poate chiar un an), apoi treptat poti sa incepi mai mult.
Bafta :*

| Marin_Alex_1989 explică (pentru LumiBo):

Salut LumiBo, inca nu am facut operatie, si probabil ca nu am s-o fac... Tu ai trecut prin operatie? Daca da, te rog sa imi spui cum te simti si cum decurge viata dupa operatie, vreau sa stiu daca te afecteaza cu ceva legat de viata cotidiana pe care o duceai inainte de operatie. Ce ai voie sa mananci si ce nu, si daca trebuie sa bei ceva medicamente pentru restul vietii...

| LumiBo a răspuns (pentru Marin_Alex_1989):

Hei, nu am trecut insa am un prieten care a facut o operatie similara. Acum au trecut 2 ani de la operatia sa si se simte mai bine. El inca ia pastile, dar numarul lor s-a redus consideabil. Viata i s-a schimbat cumva, adica e mult mai precaut cu tot ceea ce face, insa nu pot sa zic ca s-a radicalizat complet. E doar un lucru cu care trebuie sa ai grija. Acum poate manca orice si din cate am inteles nici pastile nu va lua "toata viata", insa la inceput a fost putin dificil. Incerca sa eviti lucrurile greu digerabile si sa stai pe light macar o perioada. In timp viata va fi la fel.
Nu-ti face griji...vei fi bine.
Bafta:*

| Marin_Alex_1989 explică (pentru LumiBo):

Mersi frumos de ajutor