| JuAl a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu ceva. Am o problema la capitolul auz. Nu stiu de ce cand maica-mea imi spune ceva dar nu inteleg ce imi spune sau explica. Nu sunt atent/nu inteleg cand maica-me incearca sa ma atentioneze. De obicei sunt si stresat cand sunt cu ea de frica sa nu strige la mine sau sa ma certe daca gresesc cu ceva (nu suport asta de nicio culoare). Maica-mea imi tot spune ca am probleme cu auzul. Eu mi-am facut un test de acuitate auditiva la cabinetul de audiometrie iar rezultatul mi-a iesit pozitiv. Tind sa spun ca imi gandesc prea mult, imi trec mult prea multe ganduri in cap despre viitorul meu si alte chestii. Ce se intampla? Este o lipsa mare de concentrare? Este de la stres?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai degraba este de la prea multa relaxare, prea mult dezinteres. Nu te mai gandi la ce nu suporti tu, nu are atat de multa importanta, gandeste-te la ce sa fai asa incat sa iti multumesti mama, da-i mai multa atentie ei. Si atunci te vei concentra mai bine la ce iti spune.

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Concentreaza-te pe moment, fara alte ganduri.

| Donsavas a răspuns:

Doamna Brigaela ti a comentat foarte bine! Ia sfatul dumneaei in calcul!
Problema nu tine de audiometrie, ci de psihiatrie. Multi adolescenți/copii au probleme de atenție si netrate, acestea le afecteaza viata din cate vezi. Iti recomand sa ceri parerea unui pedopsihiatru!

| JuAl explică (pentru Donsavas):

M-am gandit la un psiholog, sa cer ajutor.

| Donsavas a răspuns (pentru JuAl):

La oricare, rezultate sa fie.

| JuAl explică (pentru Donsavas):

Nu stiu daca ii treaba cu adolescenta... Eu sunt dezastru.