| alexandru1014 a întrebat:

Salutare, acum o lună jum am suferit o operație de torsiune la testiculul stâng. încă mai am anumite disconforturi nu sunt dureri o ușoară senzație de disconfort. Sunt normale aceste disconforturi? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Arlekin a răspuns:

Stiu ca in general, torsiunea testiculara necesita interventie chirurgicala de urgenta si numai daca este tratata in cateva ore, testiculul este de obicei salvat.
Cu cat perioada de asteptare este mai prelungita exista sanse mai mari sa apara leziuni permanente si sa fie afectata capacitatea de procreere, fluxul de sange este blocat prea mult timp, poate fi necesara chiar si indepartarea testiculului.
Torsiunea de testicul este frecvent intalnita la barbati la orice varsta, dar peste 65% dintre cazuri se manifesta la adolescenti
Atentie!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Daca a fost o operatie, normal ca ramane discomfort.
Ai mers la control? Intreaba medicul.