| Papi03 a întrebat:

Salutare, Alex, am 23 de ani, marți am fost luând de ambulanță într-un spital din Italia, spital de urgențe (aici unde locuiesc).
Deoarece am o trotinetă care merge cu 50km/h din fabrică spun asta sa vă puteți imagina ce fel de trotineta este, este una foarte mare. Eram intr-o piazza(loc de relaxare al orașului local) am vrut să mă ridic pe o roată cu ea și am căzut cu 5km/h, am mai ținut și accelerația apăsată(maneta) după ce am căzut mi s-a umflat gamba pe loc iar pentru 5 secunde nu am văzut nimic doar cum gamba mea se umfla, cei care erau cu mine in seara aia m-au ridicat de brațe in sus după 5 minute că simțeam că nu mă mai pot mișca și căci nu vreau să mă atingă nimeni. După alte 5 minute am realizat că eu acasă nu mă mai pot duce indiferent că mă duceau cu mașina, am sunat la ambulanță a venit și m-a preluat, pus în salonul de așteptare pe un scaun cu rotile, le spuneam insistent că am dureri si imi da stare de vomă, am fost dus la Radiologie și a spus că am oasele rupte la gleznă, stânga și dreapta+ traumatism la gambă(trauma la gamba pe limba lor), m-au pus în sala unde erau pacienți pe patul pentru glucoze etc(nu in camera) mi-a făcut o injecție de calmare in fund, dimineață la 8 a a doua zi mi-au adus micul dejeun, asta fiind miercurea(03.09.2024) data de 3 fix când m-am născut iar după m-au trimis la ortopedic și mi-au ghipsat piciorul cu model d-ala care era liber pe mijloc.+ A pus un ciorap de protecție peste el(a venit cineva după mine), am mers acasă am trimis pe ai mei să îmi ia injecțiile pentru burtă să nu faci cheag de sânge unde am ghipsul, după o săptămână marțea următoare, am mers fără ghips că după 4 zile se lărgise și mă lovea iar piciorul are urme mari de negritură, ăla fiind sângele de la oasele rupte. Stătusem deja 7 zile cu ghipsul cat a zis doctorul, de aceea am venit la spital. Și mi-a zis că piciorul nu s-a desumflat cum trebuie, eu cât timp am avut ghipsul dat jos am ținut orteza de la farmacie, mi-a zis sa aleg ori mă vindeca după o lună fără operație și nu pot calca drept și nu voi avea forță în picior ori accept operația și după o lună sunt perfect. Bineînțeles că nu același om cu același picior(piciorul drept) că din naștere, m-am tot uita pe TPU 24/24 aproape și am văzut că pentru operația la glezna se face anestezie la coloană pentru jumate din corp(de sub burtă până la degetele picioarelor voi fi anesteziat). Credeți că este riscantă aceasta anestezie? Vreau să fiu același om care era cu piciorul ok nu vreau să calc strâmb, am dureri extrem de mari, la picior. O să îmi bage 3 tije așa mi-a zis. Voi ce credeți este riscantă anestezia? O să pot să adorm? Voi avea șocuri după operație? Simptomele le știu deja, stări de vomă/grețuri, amețeli, dureri de cap etc. eu am o teamă mică dar sper să fie atenți doctori

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să te operezi pentru că altfel se va vindeca greşit (cu callus). Anestezia nu este neapărat epidurală (în coloană). Poate fi şi anestezie generală. Echipa ta chirurgicală o să decidă ce fel de anestezie este potrivită pentru tine. Nu există o regulă.

5 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

La 23 de ani cu trotineta in piata, ca sa incurci copiii.
6 un pirla.

| darrio2007 a răspuns:

Frumoasă poveste!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai pune virgula

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Mulțumesc mult pentru fundă.

| PopescuJennifer a răspuns:

Viteza legala pentru trotineta electrica sau bicicleta in europa, e de 25 km / h. Orice peste e ilegal si suporti consecintele.