| Marko556 a întrebat:

Salutare,am 22 de ani si 3 luni mă doare in mijlocul pieptului când ridic mâinile sau când fac mișcări bruște,simt că ceva mă ține,de ceva vreme aud și niște pocnituri cand îmi rasucesc corpul dar asta in special dimineața,am fost la medicul de familie după la ortoped și la pneumolog unde am făcut o serie de analize radiografii etc, au zis că totul ii in regula, oare ce ar putea fi, sunt destul de îngrijorat având în vedere că am fumat 7 ani, dar pneumologul a zis că nu am nimic la plămâni, oare e posibil sa se înșele sau să încerc să mai merg și la alt doctor mai și tușesc din când în când...nu știu ce să mai fac in continuare, voi ce părere aveți? Mentionez ca lucrez afara și stau mai prost cu limba și ii greu sa umblu din doctori în doctori...sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Florian80 a răspuns:

Consulta cat mai.repede un medic specialist

| dullcat a răspuns:

Buna.As fi sperat ca in afara medicii sunt mai priceputi decat aici.Sau ai venit in Romania pentru control?

| dullcat a răspuns (pentru Florian80):

Scrie ca a fost deja la medici.

| Marko556 explică (pentru dullcat):

Nu am venit în România, aici am făcut toate analizele

| Xenia29 a răspuns:

Buna ziua! Problema poate sa fie din mai multe cauze. Sa spunem ca excludem plamanii. Daca durerea apare la un efort fizic major(ceva foarte solicitant pentru sistemul cardio-vascular), aveti respiratii scurte si foarte dese, simtiti ca ramaneti fara aer, aveti ameteli, stari de rau, posibil sa fie ceva de natura cardiaca.
Daca doar acelea sunt simptomele pe care le-ati descris, atunci poate sa fie o nevralgie intercostala, o hernie in zona toracala a coloanei vertebrale sau o spondiloza. (Aceasta afecteaza si mainile, da slabiciune musculara in maini, amorteli etc). Poate daca aveti un loc de munca solicitant se poate sa aveti si contracturi pe musculatura spatelui iar durerea iradiaza(se duce) mai departe. Ideal era sa mergeti la un medic de recuperare, fix asa se numeste specialitatea. Sa va consulte si sa va trimita la un RMN. Acolo se va vedea sigur de unde este radacina problemei.
Ca recomandari, incercati sa stati departe de curent, rece, transpirat, miscari bruste de rotatie din trunchi, ridicare de greutati. Incercati sa aplicati un gel cu Diclofenac pe traiectul coloanei vertebrale si usor pe muschii aceia lungi pe lungul coloanei.(cu miscari de jos in sus, nu stânga-dreapta sau rotatie). Puteti lua si 3-4 zile un antiinflamator gen paracetamol sau ibuprofen(Nurofen, Ibalgin etc). Nu mai mult de 4 zile/3 pastile pe zi. Si sa nu luati si paracetamol si ibuprofen, ori una ori alta pentru ca e prea mult pentru ficat.
Incercati sa gasiti un medic de recuperare, acela va poate ajuta cu un diagnostic si un plan de tratament corect daca este vorba de o problema de natura mecanica, uzura in munca, postura proasta, etc.
Sper sa va simtiti mai bine! Nu va speriati aiurea, cel mai probabil nu este ceva grav. Sfaturile de aici au fost date in calitate de fiziokinetoterapeut. Va doresc numai sanatate!

| Elena9328 a răspuns:

Mai du te si la altul

| Marko556 explică (pentru Xenia29):

Lucrez în construcții, nu am probleme cu inima, am făcut un EKG și a ieșit bine, mă doare in special dimineața dar în timpul zilei când îmi incep activitățile nu mă mai deranjează așa de tare doar daca fac mișcări bruște, sper doar sa nu fie ceva grav, având în vedere că mai și tușesc uneori.sad