| Adrian22cluj a întrebat:

Salutare,am nevoie de un răspuns la o întrebare, dacă mănânc doar 1000 de la calorii pe zi este ok? Adică nu știu sigur ca am înțeles ca nu este chiar asa recomandat și vreau și părerea voastră.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce activități ai și ce greutate ai.

| sierra1 a răspuns:

Vârsta, sex, masa corporală, activitatea zilnică fiind?

| Adrian22cluj explică (pentru sierra1):

16 ani, masculin, 84-85 pe acolo se tot învârte, 4 ori pe săptămână sau chiar 5 ori

| sierra1 a răspuns (pentru Adrian22cluj):

Vrei să faci foamea, așa imi pare mie!

| johnnny123 a răspuns:

Tu vrei să fii fotbalist profesionist consumând 1000 de calorii pe zi?

| Adrian22cluj explică (pentru johnnny123):

Da bine ca știi tu cât trebuie sa consum inloc sa ma ajuți tu stai sa comentezi

| johnnny123 a răspuns (pentru Adrian22cluj):

Mie mi se pare că te-am ajutat, doar că e greu pentru tine să înțelegi.

Sport performanță = consum mare de energie

Cum crezi că poți susține un consum mare de energie dacă tu ești practic în greva foamei?

| mODIN a răspuns:

Dacă ești fata, ai vreo 9 ani și vrei să slăbești, da. Dacă ești în orice alt grup, 1000 de calorii e deja într-o zonă de înfometare periculoasă.

| SuNaM a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci. Daca vrei deficit caloric ca sa slăbești este perfect. Daca ești la greutate normala sau sub aceasta este super naspa

| Adrian22cluj explică (pentru SuNaM):

Vreau sa scap grăsime corporală în rest atât nici mai mult și sa pun și musculatura în același timp

| eliancodrut a răspuns:

Nu este ok, mai ales ca esti in crestere si faci si activitati fizice.