| Musafuka21 a întrebat:

Salutare, am o intrebare, este ok atunci cand stai fixat cu privirea mult sa ti se defocalizeze vederea?, cateodata stau pe ganduri si ma uit intr-un punct fix si hop mi se defocalizeaza vederea si vad blurat si dupa daca ma uit in alta parte imi revine vederea dar exista unele dati in care vad in ceata, imi simt privirea blocata in acel loc si parca simt ca e imposibil sa mi misc privirea din acel punct efectiv parca incerc sa o mut dar mi se pare greu sa o fac, si in acelasi timp nu mi pot focaliza privirea la loc simt ca da sa se focalizeze dar nu se intampla doar daca clipesc de 2-3 ori abia atunci simt ca isi revine complet, de la ce poate fi, e normal sau e timpul sa ma ingrijorez? Am fost la oftalmolog acum 4 luni si ceva si am la ochiul stang 0, 25 si la drept 0, 25 pe + la fiecare si cand i-am spus problema asta mi-a spus ca e din cauza ca mi oboseste ochiul sau ceva dar mi se tot intampla si eu curand trebuie sa incep si scoala de soferi si mi e teama sa nu mi se intample asta in trafic pur si simplu sa vad in ceata si sa simt ca nu mi pot misca privirea dintr un punct fix, am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| annonimaaaa555 a răspuns:

E normal. Unii oameni pot s o facă și la comanda asa zis. Și eu pot dar totuși nu e sănătos. Dar e normal când ești pe gânduri. În engleza se numește zone out

| Musafuka21 explică (pentru annonimaaaa555):

Da dar gen cateodata simt ca mi e imposibil sa mi mut privirea din acel punct in care sunt fixat si parca nu o pot face abia dupa ce clipesc de 2-3 ori

| annonimaaaa555 a răspuns (pentru Musafuka21):

Aia nu e chiar bine. Du-te din nou la oftalmologie sau du-te la medicul de familie care poate te trimite la neurologie. Poate sa fie și o problema minora neurologica. Doar Du-te și intreaba

| Mindfulness a răspuns:

La creier ai ceva sigur,nu cred că e ceva oftalmologic! Și eu am o problema ciudata,parca uneori creierul nu ignora partea cu nasul,îmi văd nasul că și cum mi-ar sta in ochi și din cauza asta privirea uneori mi fixată pe nas nu la ce vreau să mă uit eu,și din cauza asta ma uit cruciș că și cum aș avea strabism, dar nu am strabism, nasul parca uneori îmi acoperă toată vederea, îmi stă în ochi, mă încurcă! Și nici măcar nu am nasul mare! Și cu privirea am ceva probleme parca tot așa când sunt îngândurat câteodată nu pot sa îmi misc ochii spre ce vreau eu sa privesc parca trebuie tot capul sa îl misc sa vad ce vreau eu sa vad! Mă dor uneori ochii rău de tot. Cred că stăm pe telefon prea mult și de asta avem probleme, ori suntem duși cu cabina *** stie.

| Mindfulness a răspuns:

Sa stii că depresie cauzează complicații de astea la creier, gen inflamații și chiar și anemia cauzează complicații grave ireversibile la creier.

| Musafuka21 explică (pentru Mindfulness):

Ai fost la un neurolog ceva sa stii sigur ca e legat de creier, nu vreau sa fiu panicat pentru o presupunere?

| Mindfulness a răspuns (pentru Musafuka21):

Merg pe logica mai mult când fac deducții. Nu am fost, nici la oftalmolog. O sa merg sa vad ce naiba am, pe mine depresie m-a damblagit, singuratarea și statul excesiv pe telefon, nici nu mă mir că am astfel de probleme. In viață cum îți așterni așa dormi.

| doctorandus a răspuns (pentru Mindfulness):

Dap, si mie mi s-ar parea ciudat sa fie ceva oftalmologic.

Bula
| Bula a răspuns:

Stai calare mai putin cu ochiul pe telefon si/sau alte monitoare luminoase!
De asemenea, consuma cel putin 3 morcovi saptamanal (pentru vitamina A si alte componente).

| Mindfulness a răspuns (pentru doctorandus):

Cam multi au aceeași problema similara de pe TPU in ultima vreme. Se știe că suntem multi ciudați pe aici

| doctorandus a răspuns (pentru Mindfulness):

Hmmm... nu am problema asta, dar am ochi de mult si cam stiu cum lucreaza.