| Erin28 a întrebat:

Salutare!
Am o problema cu scalpul, pentru care am ajuns și la dermatolog în dimineața aceasta. Eu mă spăl de ani de zile cu Head & Shoulders, pentru că era singurul șampon care îmi spăla cu adevărat parul, după ce foloseam un alt șampon, simțeam că rămânea lipicios. Pana acum, a fot perfect, dar de vreo luna îmi provoacă mâncărimi și coji. Groaznice, nu puteam sa dorm, pentru că mă manca scalpul și erau și un fel de bune mari, care se rupeau când mă pieptănăm. Medicul a recomandat un șampon, Nizoral sper sa îmi treacă. Parul meu este și foarte uscat, deși evit pe cat posibil uscătorul sau alte surse de căldură puternica.
Ați pățit și voi același lucru de la acest șampon? Voi cu ce vă spălați parul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| andreipopandescu33 a răspuns:

Cel mai aprobabil ai alopecia care este o boala de piele autoimuna cu cauze mai putin cunoscute, dar nu foarte grava. nu sunt un expert dar te pot asigura ca nu e de la sampon.

| RxTx a răspuns:

TE FRECI CU UNGHIILE?
Eu am avut mătreață ani de zile
Cred că 20 ani din viața.

Si asta pentru că fusesem invățat tradiția să happy jughinesc happy cu unghiile pielea capului când mă spăl.
Plus dușul il făceam sabie jet laser
Plus apa fierbinte ziceam eu să moară microbii.

Important este să te clătești extraordinar de bine
Si sa freci parul cu carnea cu buricul degetelor nu cu unghiile

| Erin28 explică (pentru RxTx):

Nu, nu cu unghiile. Și nici nu suport apa fierbinte, ci calda, sa îmi curețe parul. Mereu a fost bun șamponul asta pentru mine, dar am avut probleme după.

| Erin28 explică (pentru andreipopandescu33):

Sa speram că nu e așa grav, medicul dermatolog nu mi-a recomandat analize sau alte teste.

| RxTx a răspuns (pentru Erin28):

Apa din puț sau din fântână?
Ai wc-ul la aceeași adâncime cu fântâna?

| Erin28 explică (pentru RxTx):

Nu. Eu stau la curte și am o fosa septica ce este cam la 100 de metri de sursa de apa. Nu sunt infiltrații, este căptușită cu ciment și este golită de o firma specială la ceva timp. Nu sunt la aceeași adâncime.

| SasukeCS2 a răspuns:

Samponul ala (Head&Shoulders) nu e bun pentru ca e sintetic, pentru o perioada nu se observa probleme folosindu-l dar dupa ani de utilizare or sa apara. Incerca sa folosesti sampon si balsam pentru par uscat facute din plante 100% (le gasesti la plafar).

| Erin28 explică (pentru SasukeCS2):

Mulțumesc!
Ai vreun șampon de acest gen preferat?

| RxTx a răspuns (pentru Erin28):

Dar vecinii?
Când ai făcut ultima data analize la o firma seriosă la apă?

| Erin28 explică (pentru RxTx):

Cam acum un an, când unchiul meu și-a a avut niste probleme și ne-am făcut s noi testele la apa. Dar de vecini habar nu am.

| SasukeCS2 a răspuns (pentru Erin28):

Eu momentan folosesc unul impotriva caderii parului de la Agafia cu brusture si propolis. Inainte foloseam unul pentru par gras din urzici de la Gerocossen (chiar daca lumea rade cand aude de sampon din urzici el este bun in sensul ca parul nu mai imi era asa uleios si curata foarte bine si este o diferenta intre cel de 5 lei 1 litru si acesta de la Gerocossen care e 18 lei 400 ml). Insa pentru parul uscat iti recomand sa incerci samponul cu argan de la Gerocossen pentru par uscat.
www.gerocossen.ro/sampon-nutritiv-restructurant-argan-line.html

| Erin28 explică (pentru SasukeCS2):

Mulțumesc mult!

| RxTx a răspuns (pentru Erin28):

Ia vezi tu cat de radioactiva este apa aceea pentru ca toti verifica daca conține tenia giardia limbrici fecale

Dar nu cred ca sa gândit cineva sa verifice radioactivitatea acelei ape.
Ia vezi vecinii cat de aproape au ei wc-urile alea făcute cu groază in pământ