| Analfabetul123456789 a întrebat:

Salutare. Am o problema si ma tot enerveaza straight face Port ochelari de 3/4 zile si ei se tot murdaresc... adica nu stiu cum apar urme pe ei. I-am spalat si cu apa si sapun si dupa ce ii sterg se fac la loc. Stiti ceva ce pot face sa ramana curate lentilele? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Din cauza căldurii și transpirației și poate pui tu degetele pe lentile.
Nu trebuie să speli lentilele cu apă și săpun, este destul să sufli peste ele să le aburești și cu un material care nu lasă urme să le ștergi.

| SonicAndrei a răspuns:

Și eu port și îi șterg des. Poate caști des (mai precis se adună multă ape pe ochi) iar sprâncenele probabil se ating de lentile și le udă. Sunt niște puncte mari (1-2 mm pătrați)? În acest caz încearcă să-ți cureți des ochii și „îngustează" cele 2 „clame" care se pun pe nas (ca să se depărteze ochelarii de ochi).

Sper că ți-am fost de ajutor.

Îți dau un pont : când ștergi ochelarii aburește-i, apoi șterge-i înainte să se evaporeze „apa".

| ღÐelly a răspuns:

Cumpara-ti de la Carrefour un produs de curatat ochelarii.Eu foloseam(cand purtam, acum am lentile)un produs"Clean your sunglasses"(erau si pentru ochelari de soare si pentru vedere si il gaseam la case(Stau in Iasi)

| Analfabetul123456789 explică (pentru DarQueen):

Carpa pe care am primit-o cu ochelarii este buna, nu? happy

| DarQueen a răspuns (pentru Analfabetul123456789):

Da, așa ceva folosesc și eu, e un material special conceput pentru lentile.