| Adix232 a întrebat:

Salutare. Cum se numeste operatia aceea care iti pune o camera video prin fund pentru a vedea daca exista probleme la colon si stomac? Si as vrea sa stiu daca e dureroasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

Retine nu sunt medic ci doar student la medicina.
Endoscopia e mai dureroasa si vad ca ai trecut deja prin ea.
Oricum chiar daca nu te anesteziaza, iti da un calmant si o sa te relaxezi destul de mult la operatie.
O sa simti durerea la introducere si stii ca tubul ala tot urca, de fiecare data cand avanseaza o sa simti.
Un pic jenant pentru tine ( nu si pentru medici sau asistente) este ca vei avea senzatia de a da gaze, vei fi balonat. Sa-i spui asta mereu medicului si el iti va spune ce e de facut, fara jena!
La urma te eliberezi de tot de gaze, o sa stai un timp acolo sub supraveghere ( cam 2 ore) si apoi pleci acasa de obicei.
Daca faci febra sau sangerezi ulterior rectal( se intampla dar nu e obligatoriu), medicul o sa-ti dea un tratament.
Examenul e doar pentru colon ( rect, intestinul subtire).
Bafta multa!

9 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Colonoscopie.Este,destul de...

| Adix232 explică (pentru Mihaela1964):

Dureroasa. sau ce? Si nu se pot face injectii de anestezie?

| petrica1111 a răspuns:

Colectomie subtotala sau partiala

| Mihaela1964 a răspuns (pentru Adix232):

De dureroasa si nu lipsita de riscuri.Stiu ca nu se face anestezie.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Colonoscopie
http://www.sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/colonoscopia_1317
Poate o sa simti ceva dureri, dar suportabile, nu o sa mori acolo... sper. :D

| FastAndFurious a răspuns:

Colonoscopie.
Da, e cam dureroasa, dar nu ca la dentist. Mai incomoda e pregatirea pentru operatie- trebuie golit de tot colonul, deci mergi f des la wc cu o zi inainte si te cam infometezi.
Trebuie sa te si hidratezi bine.
Fata de altele insa, e lux.

| Adix232 explică (pentru FastAndFurious):

Stiu ca trebuie golit stomacul. dar eu ma gandesc numai la ce-o sa fie cand o sa-mi bage furtunu' ala. eu sunt si cam fricos de obicei cu spitalele. cum vad acele, fug de ele. nu stiu cum o sa rezist la asta. totusi. vad pareri si pareri... Unii spun ca e foarte dureros si implica si riscuri (nu stiu care or fi alea). iar altii spun ca e suportabil. Nu stiu pe cine sa cred!

| FastAndFurious a răspuns (pentru Adix232):

Eu sunt la medicina. Am vazut cazuri. O sa-ti dea si un calmant inainte, mai ales daca te vede speriat.
Dar nu e o operatie cu anestezie cum e endoscopia, tocmai pentru ca nu e o durere ingrozitoare. E un corp strain totusi, dar e de mici dimensiuni.
Daca esti speriat ia cate un extraveral ( din plante este) seara la culcare, dar nu inainte de operatie decat daca iti permite medicul.

| Adix232 explică (pentru FastAndFurious):

Mersi mult de raspuns. Am facut si endoscopie, dar n-am putut rezista mai mult de 30 sec pentru ca nu mi-a dat niciun anesteziant si am dat din picioare pentru ca simteam ca ma sufoc. ce a iesit. a fost si de ras si de plans...
Acum as vrea sa te mai intreb 2 lucruri, ca tot esti specialist/a in medicina...
-Este Colonscopia mai dureroasa ca Endoscopia?
-Mai poate vedea si altcveva in afara de colon? Adica alte probleme cu stomacul ca eu sunt si foarte slab. si nu stiu de ce nu ma pot ingrasa, oricat as manca.