| Alexb89 a întrebat:

Salutare la toata lumea! Acuma o sapt am fost la Munte in Andorra si am facut putin efort dar putin si cand ajung la hotel ma asez jos pe canapea simt o durere langa anushappy chiar la 1cm de anus un cos, furung mare nu era copt atunci iesise.Trece o zi, doua nu ii dau mare importanta si cand ma pipãi in zona inghinala dreapta langa picior gasesc un ganglion de 1, 1, 5 cm putin dureros m-am speriat... furuncul am incercat sa il strang, o iesit ceva sange putin puroi si lichid intr-adevar s-o m-ai micsorat dar daca apas pe el sí pe langa el simt cum in interior este tare, muschi cred.Am fost la un doctor si am facut ecograf la ganglion si o zis ca ii,,viu" mi-a facut la testicule, ficat, rinichi, ok analize de urina si nu am infectie.Doctorul o zis ca ii exact ca si cum ar fi gasit un ganglion la o femeie la san si ca sa iau antibiotic augumentin 3 zile si daca nu imi trece pentru linistea mea sa imi fac un tomograf abdominal.Voi ce credeti poate fi de la furuncul acela? Precizez am 30 ani si ma aflu in Barcelona! Va rog frumos sa nu ma criticati pentru scris ca nu prea am trecut pe la scoala! O zi buna la toti si astept raspunsul vostru!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Asemenea furunculi se formeaza mai ales pe timp de vara si daca stai mult pe scaun.
Periodic, la intervale de cativa ani, si la mine apar asemenea furunculi.
In tara, se gasesc in farmacii niste unguente cu care se rezolva problema in 1-2 zile:
1. Crema neagra, cunoscuta in farmacie cu denumirea "Ihtiol" - aplicat pe furunculul dureros si acoperit cu un pansament mare si gros (eventual cu 5-6 straturi de hartie igienica moale). Actioneaza in cateva ore, furunculul se umfla si se sparge, iar lichidul trebuie absorbit de pansament.
* Daca nu gasesti "Ihtiol", se poate aplica in loc ceapa calita, usor prajita (versiune taraneasca, populara happy ).

2. Dupa ce furunculul s-a spart, se spala bine locul cu apa calduta si sapun antibacterian, dupa care se lasa sa se usuce bine pielea. Dupa uscare, se aplica ceva crema cu efect antiseptic, pe baza de tetraciclina.
Eu folosesc crema "Hemorzon", conceput special pentru rani in jurul anusului, mai ales pentru probleme cu hemoroizii. Dupa aplicare in strat subtire, se lasa sa se absoarbe crema in piele, timp de cca. un jumat de ora. Abia dupa aceea se va lua lenjeria peste zona unsa (altfel se sterge crema si nu prea va avea efect).

Daca aplici "Hemorzon" peste furunculul intarit (dar inca ne-spart), atunci furunculul umflat se va inmuia si se va retrage in 1-2 zile.

10 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Din moment ce ai fost la un doctor, care ti-a pus un diagnostic si ti-a dat un tratament pe baza unor investigatii amanuntite, ce informatii in plus vrei sa primesti aici? Crezi ca este cineva pe TPU mai in masura sa-ti dea sfaturi decat un profesionist care ti-a facut investigatii?

| Alexb89 explică (pentru johnnny123):

Johnnny123 Ai dreptate oarecum dar si doctori astia gresesc unu poate spune ceva altul altceva, eu doar am Intrebat poate o m-ai patit cineva ca mine si de la furungu ala sa ii iasa ganglionu!

| Alexb89 explică (pentru Bula):

Bula mi-ai raspuns ca la carte Multumesc! Dar tu crezi ca are treaba cu ganglionu?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când ai o infecție in organism, in cazul tau furunculul, automat ganglionii limfatici din apropiere se măresc in volum. După ce se vindeca, infecția, in cazul tau furunculul, si ganglionul respectiv se va micșora. Si eu am pățit, si in caz de furuncul, si in cazul de puroi la amigdale. Aveam ganglioni mari si dureroși sub amigdale. După vindecare si ganglionii dispăreau.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Alexb89):

Unii ii zic furuncul, altii ganglion, altii...
Problema este cunoscuta si relativ des intalnita.
Se pot rezolva si chirurgical, dar medicul meu nu mi-a recomandat aceasta solutie, spunand ca poate fi riscanta. Mai bine procedez asa, periodic, daca apare.

| Alexb89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

TamplaruAnisoara ai dreptate si Eu patesc la masele, raceli si mi se umfla ganglioni de la gat, dar astia inghinali au o distanta de 20cm cred pânä la furungu vieti! ori cum multumesc de raspuns?

| Alexb89 explică (pentru Bula):

Ok Ms?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Alexb89):

Eu când am avut un furuncul pe dosul palmei, ganglionul de la subsioara a crescut in volum. Distana e mult mai mare decat la tine. Ei se lupta cu infecția pentru a o elimina.

| Alexb89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Anisoara ai dreptate.am pus crema cu antibiotic pe furung si ganglionu so micit.ms?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Alexb89):

Cu placere!