| Andrey1352 a întrebat:

Salutare TPU, am nevoie de ajutor, am inceput sa am probleme cu dintii din cauza ca eu prezint ticuri cu dintii si mai si rod fiare cum ar fi capace de metal si alte obiecte metale, cand aveam 8 ani am fost diagnosticat cu tulburari de spectru autist(TSA), acum am 16 ani, parintii mei nu vor sa ma duca la dentist din cauza ca eu rod fiare si alte obiecte si nici nu le pasa de sanatatea mea dentara si nu le pasa nici de riscurile care pot fi expus in cazul in care le las netratate, ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Parakeets a răspuns:

Ai încercat să vorbești cu părinții tăi mai serios? Nu e normal să nu înțeleagă prin ce treci. Ticul tău, da, poate fi un simptom al autismului, dar problema mea e că nu pricep cum de părinții tăi nu știu și nu sunt atenți la toate astea. Dacă tu suferi de autism, se presupune că ei ar trebui să fie de 3 ori mai atenți la tine și la nevoile tale. Deși hai, poate și a te învăța independent poate fi ok, dar totuși e vorba despre a te duce la dentist, în urma acelui tic. E ceva serios aici.

Dacă ei nu te ajută, ar trebui să vorbești cu consilierul școlar, cu diriga sau o profă/prof care-l simpatizezi tu la școală sau chiar cu un coleg mai sociabil și care te-ar putea ajuta, poate el sau chiar părinții lui.

Dacă nu găsești pe nimeni, măcar mergi și vorbește cu părinții tăi, să-ți dea măcar banii de consultație și-ți faci alone programarea.
Dar poartă o discuție serioasă cu părinții tăi. Sunt părinții tăi. Ar trebui să fie acolo pentru tine, dacă insiști, ei totuși vor fi lângă tine, dacă te iubesc.

14 răspunsuri:
| Anitta97 a răspuns:

crying

| dullcat a răspuns:

Cum mai exact rozi tu obiecte de metal? Dintii umani nu sunt facuti pentru asta.De ce nu cauti sa mananci niste alune sau migdale in schimb?

| vlllaaddd a răspuns:

Incearca sa nu mai rozi metale si roade-ti hainele de pe tinelaughing asa faceam si eu cand eram mic

| Sophieka a răspuns:

Sa incetezi sa mai rozi. Sunt satui si ei de ticurile acestea.
Mergi la un hipnoterapeut bun sa te ajute sa iti rezolve aceasta problema si sa nu te mai identifici ca autismul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sophieka):

Tu auzi ce enormitati debitezi? Du-te si tu la un hipnoterapeut care sa te ajute sa iti triplezi IQ-ul, sa treci si tu de 100. Ce zici, functioneaza?

| Sophieka a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am deja IQ-ul triplat, mergi si tu.

| Nelucojoc a răspuns:

Mergi la dentistul scolii. Dar, inainte, mergi la scoala la psiholog sa vorbiti ce e de facut.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ce fel de probleme ai? Ai dinti tociti, ciobiti, cazuti etc? Ai gingii inflamate, dureri?
Pentru inceput cand iti vine nevoia sa rozi ceva incearca si tu guma de mestecat, caramele si chestii din astea pentru ca e foarte periculos sa rozi metale, in primul rand pentru dinti dar se poate intampla si o nenorocire daca ajung in tubul digestiv

Răspuns utilizator avertizat
| Andrey1352 explică (pentru GabiDumitrescu):

Du-te de aici cu raspunsul tau

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrey1352):

Raspunsul nu era pentru tine, in caz ca nu ai observat. Pentru tine... multa sanatate, ce altceva?

| Parakeets a răspuns (pentru vlllaaddd):

Știi că ticul cu rosul e un obicei al autistului. Right? Chiar nu văd scopul râsului în această conversație. Sper să nu par afurisită. Dar chiar e o tulburare și băiatul ăsta chiar suferă, nu cred că realizați, humans. sad

| Andrey1352 explică (pentru GabiDumitrescu):

Scuze, nu m-am uitat bine, sa aveti si dumneavoastra sanatate multa!?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrey1352):

Sa fie, ca asta e cea mai pretioasa!