| anonim_4396 a întrebat:

big grin De vreo 2 ani ma simt foarte naspa, cauza principala banuiesc ca ar fi consumul de Coca-Cola...nu foarte des dar 5L pe saptamana tot beau!happy Pur si simplu nu pot sa fac nimic daca nu beau,si chiar daca beau si am energie pe moment nu pot, ma dor incheieturile groaznic, nu pot sa alerg nici mult...trebuie sa alerg fortat o perioada ca sa pot continua,ma doare sub coaste,respir greu uneori,sunt obosit tot timpul,mai ales la scoala, fac febra musculara foarte usor, dupa 3 ore de fotbal a2a zi deja abia merg,sunt stresat mai tot timpul (nu mai gandesc destul de lucid uneori),la scoala nu mai dau randament, din generala de la mediile anuale de peste 9.90 am ajuns la 7.90-8.10 cu corigente la unele materii,din cauza lipsei de energie,cand ajung acasa ma culc, siii multe altele...sunt terminat!straight face Ce credeti ca ar trebui sa fac? Chiar daca dorm mult,cu cat dorm mai mult cu atat sunt mai obosit,e foarte ciudat,si nu pot iesi din starea asta,nici cu sport, daca alerg mai mult rau imi fac! Astept raspunsuri bune, multumesc!winking (Am 16 ani,sunt ectomorf, 1.80,59kg,oase subtirele,putina carne pe mine,vene foarte groase,ca de culturist,mi s-a spus ca am circulatia proasta,sunt si sensibil la frig, vara la 40 grade stau pe canapea la soare pe spate iar iarna e un calvar)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Ca sa te dezveti de prostul obicei, de a bea Coca-Cola, incearca sa renunti incet, incet, din cantitatea de coca cola.Adica,inlocuieste cu 100-200 gr apa minerala, la 500gr coca-cola. Apoi mareste cam la o saptamana, cantitatea de apa, 200-300 gr.
Toate E-urile si zaharul continute de aceasta bautura,te fac dependent si iti "agita" organismul exact ca un drog! De aici agitatia zilnica,somnul agitat,neodihnitor. Poate nici nu te hranesti cum trebuie si cu ce trebuie,daca ai probleme cu musculatura(lipsa magneziu,potasiu),cu oasele(calciu,vitamina D),colicistul(de aici durerea sub coaste)nu mai functioneaza cum trebuie,acesta raspunzand negativ la excitanti,ca si la stres.
Incearca si metoda care ti-am recomandat-o,mai incearca,dimineata dupa ce mananci,sa bei o infuzie de ceai verde vrac+o felie lamaie+o lingurita miere(ai putea renunta la ea).Dar atunci sa nu mai bei coca cola,deoarece ceaiul verde,pe langa celelalte proprietati benefice(vitamine,minerale,antioxidant),mai contine si cofeina,dar mai putina decat cafeua.
Si apoi,fara vointa, nu se poate!
O serie de analize din sange(cu trimitere de la mediculde familie), nu ar strica, sa vezi de ce duce lipsa organismul, de esti atat de slabit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa o lasi mai usor cu sucurile acidulate gen Cola, Sprite etc...si treci pe o alimentatie mai sanatoasa!
Fa-ti sucuri naturale, mananca fructe, fa sport, iesi pe afara!
Incearca asa si sigur o sa te simti mai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Alextpuro a răspuns:

Ori asta, ori e de la cannabis.

| mellisa_1721 a răspuns:

Da toate simptomele acestea si eu le-am avut desii sunt fata.Aceasta bautura numita cola iti mananca tot calciu din oase si tot ce ai tu mai bun.Astfel incat fara aceste substante prezente in corp iti este foarte greu durerile de incheieturi provin din lipsa calciului de aceea te dor asa.Provoaca puls foarte mare eu aveam pulsul 134 iti dai seama.Normal trebuia sa il am 75 sa zicem eu il aveam 134.Este foarte greu s anul bei te cred dar se poate credema.Eu nu beau de 2 luni cola si ma simt foarte bine sa stii.