| Mihai_7676 a întrebat:

Salutare Tpu.Ma numesc Mihai. Sunt un baiat de 14 ani din Bucuresti care s-a satuarat ca toata lumea sa faca misto de el fiindca este cam slab.Pur si simplu nu mai suport sa imi zica oamenii pe strada :,, Ingrasa-te. Esti cam slab nu crezi? Tu acasa nu mananci?".Am un corp mai slabut dar nu exagerat de slab.As dori daca se poate sa imi spuneti ce pot face pentru a deveni o masa de muschi.Sunt pregatit sa fac orice, pur si simplu e tot ce imi doresc mai mult pe lume acum. Vreau sa imi fac corpul super. Daca se poate ce exercitii trebuie sa fac.Am inceput cu 100 flotari pe noapte si abdomene.Fac asta de 1 saptamana dar vad ca nu da rezultate.As dori sa imi cresc pectoralii si bratele.Va rog mult de tot ajutati-ma nu stiu ce sa mai fac. pur si simplu nu mai suport.
P.S. Sunt pregatit sa renunt la orice vreau doar sa imi cresc muschii.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bogdanel669 a răspuns:

Deci...mai intai trebuie sa faci niste ridicari de greutati... dupa asta faci flotari vreo 50 din fiecare si dupa important! fa cate tractiuni poti! cat mai multe iar la abdomen genoflexiuni si abdomene cam asa am ajuns eu o masina de muschi, sincer, pentru mine a mers si incearca, pentru ca e inca vara, seara fa toata seara flotari! toata seara! succes!

11 răspunsuri:
| takeacupcake a răspuns:

În primul rând ți-aș recomanda să nu îi asculți pe ceilalți TU trebuie să fi mulțumit de tine NU EI. S-ar putea ca astea să fie doar în capul tău fiindcă ai auzit de atâtea ori asta încât și tu ai început să crezi.
În al doilea rând ai putea să mergi la un nutriționist care să îți recomande un regim alimentar potrivit pentru tine și eventual să te apuci de sală.

Sper că te-am ajutat.happy

| Quanah a răspuns:

Curiozitate. Conteaza ce spune lumea? Trebuie tu sa te simti bine in pielea ta.
Revenind la ce vrei tu sa faci pentru a-ti imbunatati viata.
In primul rand, nu poti face muschi daca nu esti mai gras. Tu trebuie sa pui fibra pe tine, nu doar sa umflii muschii pentru cateva zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa eram si eu acum vreo 3-4 ani am facut niste sala si dupa veneam foarte infometat si mancam de nu mai puteam acum nu mai sunt slab tinete de sala si mananca bine acasa! Bafta.

| axeldavid a răspuns:

Dupa o saptamana nu se vad rezultate iti trebuie macar cateva luni daca vrei sa cresti in masa musculara mai repede mergi la sala si ia proteine.

| RollingInTheDeep123 a răspuns:

Cea mai buna varianta este sa te duci la sala si sa iti platesti un instructor de acolo.Nu te lua dupa toti ca nu e bine, eu asta cred acum fai ce vrei.

| RazvanStefan a răspuns:

Continua cu flotari si abdomene. Incearca inotul te ajuta mult. Dar tinete de treaba nu o zi sau doua si gata big grin

| Cosmin86 a răspuns:

Dar nu trebuie sa "renunti", trebuie sa adaugi chestii, si anume :

- un plan alimentar de 4-5 mese pe zi cat sa-ti asiguri 2 grame de proteina /kg-corp, e CEL MAI IMPORTANT
- un program CORECT de antrenament la sala ( 90 % se antreneaza incorect ), cu abdomene si flotari NU faci mare lucru
- un plan de odihna, muschii cresc in zilele de odihna, NU cand ii lucrez, deci 8 ore de somn si 48 de ore odihna unei grupe dupa un antrenament intens
- niste suplimente care sa acopere ce nu poti din alimentatie

Fa astea si in timp apar rezultatele, dar nu intr-o saptamana, muschii se fac in CATIVA ANI. Dupa 2-3 luni abia incep sa se vada diferente ( si asta la tot ce-am zis eu, daca incepi sa sari peste una sau peste alta mai ai de asteptat )

| Cosmin86 a răspuns (pentru Quanah):

"nu doar sa umflii muschii pentru cateva zile" ce ai vrut sa zici cu asta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bogdanel669):

Genial, esti complet pe langa rolling on the floor

| Quanah a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt unii care nu stiu sa-si lucreze muschii, si se trezesc ca in scurt timp le atarna asa zisii muschi. Esti baiat si nu stii? d'oh.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Quanah):

Tu de unde ai scos asa ceva? Muschii nu "atarna", nici daca bagi steroizi in ei si apoi te lasi. Doar grasimea atarna si asta tine de alimentatie, nu de antrenament.