| ColtDeStrada a întrebat:

Salutari. Am o intrebare legata de sala si sanatate. Fac sala foarte regulat, am o dieta bine pusa la punct si fac totul ca la carte..acum 2-3 luni, am avut o perioda in care venele de pe brate devenisera mai prominente, dar dupa cateva saptamai au revenit iar la cum obisnuiau sa fie, adica se umfla in timp ce lucrez, dar in repaus au doar anumite momente in care devin vizibile. Faza e ca nu am schimbat nimic in dieta sau antrenament de cand au inceput sa se vada, doar ca deodata s au oprit. As vrea sa ajung din nou la stadiul in care sa mi se vada 80% din timp. Aveti idee din ce cauza? Sau ce sa fac sa mi ating scopul? Tin sa precize ca mereu tind sa ma imbunatatesc la fiecare antrenament, si nu raman la aceeasi greutate luni de zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Nu prea inteleg "moda" asta cu venele, fac sala de atata timp si mereu mi s-a parut foarte inestetic. In fine, ideea e ca nu are legatura cu alimentatia, ci mai mult cu...genetica. Venele cresc in diametru in timpul antrenamentului pentru ca tesutul muscular are nevoie de mai mult sange, deci si venele devin mai proeminente. Cu timpul, diametrul chiar si in repaus devine mai mare (dar asta ia ceva timp). E posibil ca si dupa cativa ani buni sa nu ti se vada in repaus asa cum vrei tu. Asta ar fi genetic...Acum, exista si varianta "ajutatoare". Exista tot felul de suplimente care iti dau mai mult forta in timpul antrenamentului. Cum? Pai iti dilata venele automat, prin urmare din start ai mai mult sange la muschi, deci vei lucra mai bine. Prin consum de astfel de substante, ti se vor dilata venele mai repede si vor fi vizibile cu siguranta dupa ceva timp.

| ColtDeStrada explică (pentru AndreiWeisz):

Mersi frumos, si despre partea in care ti am spus ca nu mi se mai vad cum obisnuiau chiar daca n am schimbat nimic la mine, ai idee?