| Daniell25 a întrebat:

Salutari!
De dimineata m-am trezit normal, adica fara vreo durere, insa, peste vreo 2 ore la masa a inceput sa ma doara stomacul. Nu stiu cum sa descriu durerea asta dar e extinsa la nivelulnintregului stomac dar mai accentuata la nivelul buricului. Tin sa mentionez ca de dimineata inainte de masa am mancat si niste finetty pe paine cu ceai...
In fine, ce imi recomandati? Un remediu natural cam care ar fi acela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stomacul nu te poate durea in jurul buricului, ci doar sub coaste, in capul pieptului si in stanga. Durerea pe care o descrii tu este o durere mai degraba abdominala, fara legatura cu stomacul. Declansata fiind dupa consumul de dulce, ar putea fi legata de o parazitoza intestinala. Pentru moment, bea ceai caldut si stai in pat. De maine incolo, mergi la emdicul de familie pentru un set ed analize care sa contina obligatoriu minim 3 teste coproparazitologice.

2 răspunsuri:
| Daniell25 explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos pentru ajutor!

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca este o durere intepatoare este posibil sa fie intr-adevar stomacul, iar durerea poate fi cauzata din cauza dulciurilor. Este indicat sa eviti sa mananci ciocolata pe stomacul gol sau mancaruri bogate in zahar dimineata, fara suficienta paine sau altceva consitent, pentru ca iti vor crea acididitate in stomac.
Daca este o durere care nu este intepatoare, probabil este cauzata de intestine, iar acest lucru poate fi cauzat chiar si de gaze.
Pe moment, poti incerca sa iei un Rennie sau daca ai vreo pastila in casa impotriva aciditatii. Daca iti trece dupa ce il iei, atunci cu siguranta a fost vorba de aciditatea ridicata din stomac.
De asemenea, incearca sa bei ceai si sa mananci paine prajita, fara ceva dulce sau ceva dulce, dar moderat. Painea prajita este foarte buna impotriva acciditatii.
Nu cred ca este indicat sa mergi neaparat maine la doctor. Stomacul si burta pot durea din diverse motive, rareori periculoase, iar cel mai comun motiv sunt gazele, aciditatea ridicata sau o indigestie.
Problema este atunci cand sunt persistente. Daca te va mai durea si in urmatoarele zile, atunci, da, ar fi indicat un consult la medicul de familie sau un doctor care se ocupa de problemele gastrointestinale.