| Gabriel098 a întrebat:

Salutări, sunt foarte stresat in ultimul timp și nu pot dormi, cam de o săptămână am stări de insomnie, ce pot face in aceasta privință?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Gaseste-ti altceva de lucru în timpul liber, ceva la care sa te gândești. Culca-te înainte de 12 (la ore fixe), renunța la electronice, poți avea o sursa de lumina calda in camera. Nu fa activitățile de peste zi in pat (nu invata in pat), ai grija sa fie puțin mai răcoare seara. Daca este urgent, poți bea un ceai de lavanda, sau poți lua de la farmacie Calmogen sau StresClin, sau altele pe baza de plante. Însă cel mai bine este să-ți formezi un program in care corpul sa se obișnuiască să doarmă la o anumită oră și să depășești perioada stresanta.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Să găsești o cale de a elimina factorii de stres

| romeo78 a răspuns:

Un caiet și un pix, vă apucați să scrieți tot ce v-a făcut să ajungeți în această situație.
După aceea, încercați să înlăturați factorii, factorul perturbator.
Sau mergeți la farmacie și luați Ceai somn ușor, Ceai antistres.
Nu luați pastile fără recomandarea medicului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Instrucție de front de la ora 6 la ora 22, timp de o lună. Modelul, Legiunea Străină Franceză. Găsești pe You Tube. Somn garantat. Funda.

| anonimg a răspuns:

Atât stresul cât și insomnia vor dispărea dacă pe parcursul zilei îți vei găsi timp pentru activități fizice intense.

| zilog a răspuns:

Asculți melodiile astea si iti trece
https://www.youtube.com/watch?v=6bJ5PT2tM30

| Adrian5575 a răspuns:

Scapa de gandurile negative. Gandeste-te bine la lucrurile care te streseaza, scrie-le pe o hartie si vezi cum le poti rezolva. Daca le scrii pe hartie, te poti gandii mai usor la ele. Doar tu poti sa rezolvi asta, sa nu te umflii degeaba cu pastile.

| StoenescuIonel a răspuns:

Cel mai bine si sanatos sa faci sport