| tuGatita a întrebat:

Scurgeri albicioase cu aspect branzos si usoare mancarimi chiar usturimi uneori, care a mai avut? Ma refer la fete. Poate fi candidoza stiu, dar poate este cineva care a mai avut si imi poate zice cum a tratat. La medic nu as vrea sa merg. Deci sa imi ziceti ceva ce pot cumpara eu. Am mai postat o intrebare de genul asta dar vreau mai multe raspunsuri clare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună! Da, am avut şi eu si cred ca orice femeie se confrunta cu asa ceva la un moment dat.
Şi da...ar putea fi vorba de o candidoză sau o infecţie. Încearcă să bei mai multă apă şi să fii ai atentă cu igiena. Poţi să bei şi vreo 2 căni de ceai de coada şoricelului pe zi.
Totusi este foarte important sa te duci la doctor, chiar daca nu vrei. I-ati inima in dinti si fugi pentru ca e sanatatea ta in joc. Iti va fi prescris un tratament pentru tine, nu dupa ureche sau de pe net.
Succes!

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ce trebuie retinut: candidoza este provocata de candida albicanseste o parte din flora intestinala, cu functii in tractul digestiv si fara de care am ramane fara aparare in fata bacteriilor patogene. Ciuperca numita candida albicans traieste in gat, gura, tractul intestinal, vagin, dar in cantitati mici, tinute sub control de bacteriile aflate in organismul uman in mod natural (Lactobacillus acidophilus, B. bifidum, Lactobacillus bulgaricus, S. thermophilus si L. salivarius).

Candidoza, micoza frecventa a mucoaselor si tegumentului, este determinata de variate specii de candida care in conditii de imunodeficienta a gazdei, pot deveni invazive, cu localizari organice si tisulare.

| CookieMonsterDeea a răspuns:

In primul rand aceste scurgeri sunt prezente la toate fetele pe perioada cand nu au menstruatie. Nu este normal insa sa ai mancarimi si usturimi. Ce cred ca ai tu este o infectie poate din cauza unui wc murdar. Ar mai trebui sa stii insa ca acesta infectie pe care s-ar putea sa o ai, poate fi luata si prin atingeri de alte persoane care folosesc wc si nu se spala pe maini. Iar despre doctor, daca aceste manifestari mai continua trebuie neaparat se mergi la doctor, pentru ca nu iti va face nimic doar iti va da niste pastile.

| kattya96 a răspuns:

Buna. Scurgerile alea sunt normale, toate fetele care sunt pe stop au inceput sa aiba. Cat despre usturimi, asta nu ar trebui sa se intample. Poate de la igiena, caldura sau esti mai sensibila. Ar trebui sa mergi la doctor daca se intampla des.
Succes! happy

Abh
| Abh a răspuns:

Da, e posibil sa ai o infectie cu Candida Albicans.Nu sunt de acord cu tratamentele on line, ai nevoie de un diagnostic precis dat de catre un ginecolog. Dar daca chiar vrei sa incerci ceva, iti recomand Gynozol 400 mg. Se introduce o capsula de GYNOZOL adanc in interiorul vaginului, o data pe zi, seara la culcare, timp de 3 zile consecutiv. Se poate repeta daca este necesar.

| emima a răspuns:

Pai du-te macar la farmacie ca iti recomanda aia ceva

| Emanuellaa a răspuns:

Toate fetele au aceasta "boala", ca altfel nu stiu cum sa-i spun. Chiar si eu o am. E perfect normal, dar cred ca usturimile si mancarimile nu fac parte din plan. Ar trebui sa te duci la un medic, care iti va recomanda un tratament sau ceva care sa opreasca simptomele tale mai dureroase. Mult noroc!

| tuGatita explică:

Deci scurgerile da stiu ca sunt normale, dar atat de albe si cu aspect branzos? Nu prea cred ca au toate fetele asa ceva cum zici tu DeeDeeOops si tu kattya96 si Emanuela. Dar multumesc oricum.

| CookieMonsterDeea a răspuns:

Am spus ca toate fetele care au ciclu prezinta aceste manifestari. Daca ai 12 ani macar ar trebui sa stii, ca aceasta chestie albicioasa este o secretie, insa ea poate arata si o infectie in cazul in care miroase urat, vine in cantitati mari si povoaca usturimi.

| joldesh a răspuns:

Buna,

Iti las un tratament natural si foarte eficient.

Comprese cu lapte rece tinute pe zona genitala 5-10 minute, de 5-6 ori pe zi.
2. Uleiul din germeni de grau.
3. Bai de sezut cu infuzie din salvie, urzica sau ulm alunecos.
4. Spalaturi locale cu otet diluat cu apa.
5. Bai de sezut in apa sarata: dizolva 1/2 cana sare de masa intr-un lighean cu apa calda si aseaza-te in el. Introdu un deget in vagin pentru a permite circulatia apei sarate, indeparteaza-l si relaxeaza-te timp de 10-15 minute. Aceasta reteta aplicata in 2-3 seri consecutive ar trebui sa te elibereze de senzatia agasanta de mancarime.
6. Se bea infuzie din galbenele indulcita cu miere (1 cana inaintea meselor principale).

Am folosit acest tratament si e foarte bun am dat peste el de la un site www.scurgeri-vaginale.ro - mai sunt si alte tratamente daca va intereseaza.

Pe curand!

Alte răspunsuri