| shocky2 a întrebat:

Se intampla ceva daca nu dorm m-ai mult de 6-8 ore pe noapte?

In weekend ma rasfat. dar doar in week.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

8 ore este absolut normal si suficient. 6 ore e cam putin, dar depinde si de varsta. Nu ar trebui ca in weekend sa iti schimbi programul, ar trebui sa dormi 8 ore si sa te trezesti ca in preajma orei la care te trezesti in zilele saptamanii. Asa te vei obisnui cu programul si vei fi mai putin obosit.

| Filip23 a răspuns:

Se cam intampla ca se "uzeaza" celulele nervoase, si in functie si de rezistenta fiecaruia, poti pe la 40-50 de ani sa ai doar probleme de memorie sau sa fii o epava. E recomandat sa nu pierzi intervalul 22-24, in care regenerarea celulei e mai puternica si care influenteaza si "calitatea" somnului de dupa.

| matrixismyname a răspuns:

"A six-year study of a million adults showed that people who get only six to seven hours of sleep a night have a lower death rate than those who get eight hours. Maybe it's those late nights watching QVC."

Mai pe scurt, un studiu de 6 ani pe un grup de 1 milion de adulti a aratat ca cei care dorm inter 6 si 7 ore pe noapte au o rata de mortalitate mai mica decat cei care dorm mai mult.

| Trăie a răspuns:

Vor aparea stari de oboseala si de neliniste iti sugerez sa iei ceva vitamine daca vrei sa continui asa si sa manaci mai mult dar mai bine te-ai culca pe la 11. 30 maxim in weekend crede-ma e mai bine pentru tine! bye tongue

| Adryan2012 a răspuns:

Nu are nimic dar incearca sa faci asta cel putin din 2 in 2 saptamani sa nu ai probleme mai tarziu...