| Iania_Nicoleta_1963 a întrebat:

Se mananca inaintea extractiei maselei de minte? Prinde anestezia daca mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| UnchiulRamiz a răspuns:

Nu are importanta daca mananci inainte de extractie sau nu. Nu are de ce sa nu prinda anestezia tongue Nu da cu spray, iti face injectie in gingie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Are mare importanță dacă mănânci. Daca nu mănânci înainte de anestezia dentară ai nivelul de glicemie și calciu scăzut și șanse mari să nu își facă efectul complet anestezia

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru suntserios):

Eu cred ca am mers de fiecare data mancat, nu am patit sa nu aiba efect anestezia. Am patit cu anestezie de si ochii si urechile nu mi le mai simteam.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Pai mai citeste odata ce am scris. E ok sa fii mancat. De aia nu ai avut probleme. Eu am mers de 2 ori nemancat si nu mi-a prins anestezia mai deloc.

| darrio2007 a răspuns:

Nu conteaza ce si cat mananci. E bine sa nu mananci prea mult totusi.
Conteaza sa nu consumi alcool inainte de extractie.

| Brizbriz a răspuns:

Nu, nu mananci nimic vreo 3 luni inainte, ca sa fii sigurhee hee

faza cu mancatul se aplica NUMAI la anestezie totala, din cauza ca practic, corpul va fi relaxat total, o sa iasa din tine tot ce in mod normal controlezi, iar asta pe masa de operate, din cauza careia poti sa mori, pentru ca toata sterilizarea salii de operatie se duce dracu'
asa ca se face clisma cu o zi inainte, si apoi te mai duci odata inainte de operatie

insa la anestezie locala, nu se aplica, DELOC

totusi, ti-am facut katerinka, pentru ca asta NU e o intrebare pentru TPU, ci pentru doctor, doar ti-ai facut programare, poti sa dai un telefon si sa intrebi, 1 minut la telefon nu deranjezi pe nimeni

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Da.