| Andreea1095 a întrebat:

Se numeste obsesie daca stiu exact cate calorii are alimentul pe care il mananc? De exemplu dimineata primul lucru la care ma gandesc e ce voi manca de a lungul zilei si imi fac in minte un calcul al caloriilor pe care le voi manca in ziua respectiva.De multe ori ma abtin, in special de la dulciuri chiar daca le ador de frica acestor calorii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Andreea, nu este o obsesie. Este un lucru normal pentru persoanele care sunt bine informate în legătură cu nr. de calorii și care se pricep foarte bine să facă niște calcule mintale. Eu zic să nu iei în seamă ce spun toți proștii și să continui să duci o viață sănătoasă.
Câteva sfaturi totuși:
1. Nu exagera, corpul tău are nevoie și de vitaminele și proteinele din anumite alimente
2. Nu renunța total la dulciuri, pentru că dau un plus de energie corpului tău, în special ciocolata te ajută la memorie și îți dă energie, așa că o ciocolățică sau câteva bucățele dintr-o tabletă nu strică
3. Nu uita de apă, bea multă apă! (în cazul în care nu știai o spun) pentru că apa arde multe calorii.

Baftă!

6 răspunsuri:
| MeForeverAlone a răspuns:

Andreea nu ți-a cerut părea, și nici sfatul în legătură cu ce ar trebui sau nu să mănânce. Așa că dacă nu ai răspunsuri utile nu te mai băga să răspunzi. Dacă era grasă nu stătea să numere caloriile. E doar atentă la ce mănâncă. Dacă tu consideri asta o prostie, atunci tu ești cel indiferent...

| NAT0 a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Calmează-te și tu să nu-ți plesnească vreo venă, mi-am spus părerea.
Dacă nu era obsedată nu intră pe un astfel de site să ne ceară părerea. laughing

| DeathOfDreams a răspuns:

Din perspeciva mea, o persoană care niciodată n-a luat în calcul numărul de calorii, deși am o alimentație destul de ciudată, da, e obsesie.

Adică mi se pare okay să văd pe cineva în supermarket holbându-se la numărul de colarii de pe un aliment, sau să se gândească random într-o zi la un număr aproximat de calorii pe care-l consumă. Dar să te trezești în fiecare dimineață, calculându-ți în minte ce vei mânca și câte calorii va avea fiecare, e la fel de dubios ca și faptul că profa de economie a atins catedra și a cerut un gel anti-bacterian imediat după.
I mean, whats wrong with u people

| nugasescusernameliber a răspuns:

Poate e doar un inceput de obsesie, fi mai degajata. Stresul intr-adevar ingrasa, sa stai toata ziua sa numeri calorii, tu cand te mai bucuri de viata propriu zisa? Las-o mai moale, adopta o alimentatie sanatoasa, portii mici chiar daca mai des, evita zaharul si grasimile, un pic de efort fizic si nu vei pati nimic. Relaxeaza-te, viata inseamna mult mai mult decat mancare si calorii.

| RAY a răspuns:

Pai asta e cel mai important lucru care sa-l faci cand vrei sa slabesti si asta o recomanda si oamenii de stiinta, numarul caloriilor din fiecare aliment

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine nu te lasa sa mananci dulciuri? Daca mananci o prajitura nu te faci batoza