| Florazul15 a întrebat:

Se poate scoate nervul la o masea fara anestezie, adica durerea este suportabila? Trebuie sa imi scoata nervul la o masea si din pacate sunt alergica la toate anestezicele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Medicul dentist nu a găsit o alta soluție? Nervul este mort?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ca as vrea sa te sperii, dar cred ca este cea mai groaznica durere dupa oasele rupte

| MihaiSpeedster a răspuns:

Daca nu mă înșel, se poate. Întâi îți pune o plombă temporară cu un amalgam care "omoară" nervul. Nu știu exact ce conține, dar după câteva zile pur și simplu nervul este distrus, și e scos. E o metodă învechită, dar probabil necesară în cazul tău.

| Florazul15 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Nu este mort

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Florazul15):

Este dureros dar oarecum suportabil când nervul este mort. Când nervul este viu, este foarte dureros (din proprie experienta, am sărit de pe scaun involuntar). Spune-i medicului dentist sa omoare mai întâi nervul și sa încerce sa îl scoată după.

| Drimmero a răspuns:

Nu sugerez sa faci asa ceva, este cea mai tare durere pe care o poti avea la dentist, doare mult mai tare decat o masea cariata in faze terminale. Eu am patit pe propria piele sa mi se obtureze canalele in trecut fara anestezie si am zis ca urc pe tavan de durere, nici nu stiu cum sa explic durerea asta, se simte si cu anestezie. Se poate scoate si fara anestezie dar depinde cata toleranta ai la durere, doare foarte tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doua ace și poate sa îți scoată nervul

| Florazul15 explică (pentru Drimmero):

Nu prea am toleranta la durere dar nu stiu ce as putea face in cazul acesta...

| Florazul15 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Da,multumesc pentru sfat!

| Drimmero a răspuns (pentru Florazul15):

Vorbeste cu dentistul si vezi ce iti zice, depinde acum si cat de mare e infectia acolo.

| Lioana a răspuns:

Daca nervul e viu nu se poate scoate fara anestezie. Durerea e insuportabila. Nu poti sa stai pe scaun. Sari in sus de durere.
Nervul trebuie omorat mai intai si dupa aceea se poate.

| darrio2007 a răspuns:

Niciodata. De multe ori te doare si cu anestezie. Zi mai bine ca esti „alergica" la durere, ca noi toti.

| Brizbriz a răspuns:

Sigur ca da, te leaga bine, bine si apoi ce mai conteaza cat de tare doare

esti dus dude, durerile de dinti sunt considerate printre cele mai insuportabile posibil

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mai incerca si la alti medici. Trebuie sa existe vreo solutie si pentru cei ca tine. Vezi in cabinetele stomatologice mai noi si dotate cu aparatura mai performanta.

Bula
| Bula a răspuns:

Nervul din dinte nu se scoate cu anestezic, ci cu o solutie care distruge nervul (arsen).
Solutia se aplica peste nerv si se plombeaza provizoriu (pentru cca. 7 zile), dupa care se curata canalul de nervul mort si gaura se plombeaza definitiv.

| Florazul15 explică (pentru Aasdfghj):

Multumesc pentru sfat, o sa mai caut.