| Alexandru250201 a întrebat:

Sfaturi utile pentru a mai reduce din anxietate, sa o pot controla mai usor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt eu am avut anumite ticuri nu TOC
Cred ca gândurile îți provoacă aceasta tulburare
Doar dacă trăiești prezentul poți scapa sau prezentul care se transforma în prezenta
Deoarece se încurca.
A fi în prezent, sau a fi în prezenta, înseamnă a fi simțuri nu înseamnă a fi și a gândi, stau în prezent dar gândesc nu funcționează doar fi simțuri, fi văz, fi auz, fi ceea ce simți.
A fi prezent sau a gândi sunt doua lucruri total diferite. A nu se încurca e ca și cum încurcam mâncatul cu mâncărimea sunt doua lucruri total diferite
De exemplu explici unui prieten de al tău ca ieri ai văzut un film sau ai avut o conversație atât de plăcută încât ai ras în hohote nu te ai mai simtit bine de atat de mult timp, dar atunci când ai ras te ai simțit bine iar mintea find secundara imediat o venit și o explicat ca tu te-ai simțit ok, deci gândirea explica ceea ce tu simți, simțurile sunt principale iar gândirea este secundara ea explica ceea ce tu trăiești
Deci când spun sa fi în prezent sau sa fi în prezenta înseamnă să fi doar simțuri adică sa fi doar văz sa fi doar auz sa fi ceea ce simți
De exemplu când privești ceva ești doar văz, pilupilele tale nu se mișcă rămân doar la ceea ce vezi ceea ce observi dar ceea ce observi nu judeca
De asta aceasta stare de prezenta nu doar ca îți zboară toată anxietatea nu mai ești stresat nu mai ești nervos in afara de asta, trăiești în momentul respectiv ești ființa care trăiește viata, nu trebuie sa fi ființa care gândește viata sau vorbește despre viata ca aia e doar descrierea ta despre viata dar tu când descrii viata ratezi trăirea de lucrul asta trebuie sa fi conștient.
Nu mai fi gânditor, degeaba ești gânditor povestești despre viata, e ca și cum ii povestești prietenului tău (nu cred ca ai asa ceva) despre rasul care l-ai avut ieri despre starea ta de bine în timp ce ai ras, e doar povestirea a ceea ce ai făcut ieri nu poți sa ii dai starea ta de simt ce ai simțit tu în momentu ala nu i-o poți da, da eu poți descrie
Starea de prezenta înseamnă a fi doar ochi, a rămâne doar simțuri dar ție îți place să think to much... Chiar dacă nu ai despre ce sa vorbești îți aduci aminte despre trecut te gândești la viitor etc nu îți place să trăiești da tu nu trăiești tu gândești și povestești despre trăire ești într-o iluzie mare, viata trebuie trăită nu gândită. Trebuie sa alegi imaginația, memoria sau prezenta. Asta e valabil și pentru TOC și pentru anxietate.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ieși cât mai des afara cu cât stai mai mult în casa cu atât se agravează
Dacă nu ai o anxietate serioasa ceaiul de sunătoare e bun

| Alexandru250201 explică (pentru anonim_4396):

Am Toc, ce zici, e serioasa? laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Am avut și eu asa ceva și cu autocontrol am scăpat. Într-adevăr se scăpa foarte greu de TOC dar și de depresii cronice uneori imposibil acum depinde ca unora le distruge viata unora nu... Toate bolile psihice, tulburările și asa mai departe dacă sunt netratate ani de zile te distrug greu mai scapi. Ajunse cronice nu le mai poți vindeca doar trata.

| MaryMaria333 a răspuns:

Incearca sa iti gasesti ocupatie in ceva bun ce te cultiva. Stiu, cu izolarea asta nu poti sa iesi sa te plimbi dar poti sa stai in curte. Fa-ti un ceai. Si ala ajuta. Acuma si anxietatea asta poate o ai de la cv probleme de zi cu zi asa-i?
De as fi in locul tau mas descarca rezolvandule, gasind momentul potrivit sa fac asta, gen cand se linistesc apele. Crede-ma si eu trec prin multe si tio spun din propria experienta. Sper ca te-am ajutat...

| Alexandru250201 explică (pentru MaryMaria333):

Nu prea vreau, gandind lucruri multe ma ia o durere sacaitoare de cap si insuportabila si ma gandesc ca si asta e de la anxietate

| RAY a răspuns:

Xanax sa vezi cum reduce totul, te simti super linistit, si desigur sa mergi la un psiholog, si liniste asta ajuta cel mai mult

| Adry05 a răspuns:

îți induci explicații raționale care s-o înlăture. Realizezi că e ceva nejustificat și o ignori.

| Alexandru250201 explică (pentru RAY):

Daca m as duce la un pshihiatru si mi ar prescrie xanax m as gandi de 5 ori, induce dependenta maxima, asa ca stare suna interesant