| Andreeaioan115 a întrebat:

Simt dureri in partea dreapta,la vezicula doar atunci cand mananc mult cateva ore,si simt timp de cateva saptamani dar daca am regim sanatos si fac sport imi trec aceste dureri pe o lunga perioada de timp am colica biliara sau am pietre la vezicula? am nevoie urgent de ajutor,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai de fapt nici colica biliara, nici renala si nici pietre la rinichi ori fiere, cand manaci mult se inflameaza colonul (intestinele) si uneori dor.
Posibil o enterocolita sau colita de fermentatie, dar cu regim alimentar serios, tinut 2-3 luni, se poate vindeca.

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Dar ma doare sub coasta unde se afla vezica

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ai fost la medic si ti-a spus ca te doare colecistul?
Mergi al investigatii medicale pentru a afla care este de fapt diagnosticul.
Si daca ai un colon ititabil, poti sa ai dureri in partea dreapta, sub ficat!

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Nu am fost inca la medic, dar oricum simt ca ma doare vezica nu colonul.

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Nu am fost inca la medic, dar oricum simt ca ma doare vezica nu colonul. Care alte boli mai sunt la vezica?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Tu nu poti face diferenta intre vezica sau colon!
Daca erau probleme de colon, pana acum vomai si iti era foarte rau.

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Stiu,si de aceea spun ca nu am probleme cu colonul ititabil

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

De fapt, eu tocmai asta ti-am spus, ca tu ai probleme cu colonul nu cu fierea (colecistul), pentru ca nu ai nici un simptom de colecist bolnav.

Daca aveai probelme cu colecistul pana acum te tavaleai pe jos de durere, vomai continuu, aveai dureri mari de cap si ameteli, ori tu nu ai simptomele astea, de aceea am spus ca sunt sanse sa fie de la colon/

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Dar poate e diferit la fiecare, dar si eu dureri marii sub ficat