| Utilizatoare123 a întrebat:

Sora mea are un copil si il va vaccina de varicela curand. I-a zis medicul ca este posibil sa dezvolte o reactie copilul (asa e normal). Intrebarea mea e daca sora mea va fi afectata in vreun fel, ea are sistemul imunitar foarte scazut si ne e teama sa nu ia si ea virusul daca o sa aiba o reactie copilasul. Stiu ca in unele cazuri se transmite si la adulti. Voi ce credeti? A spus ca va merge iar la medic sa intrebe, dar abia luni poate ajunge si pana atunci ar vrea sa stie dinainte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nimic transmisibil in reactia produsa de vaccin.

| ZokoZEW a răspuns (pentru suntserios):

Dar este totuși posibil să se transmită la persoanele cu sistem imunitar scăzut.

| carevaescu a răspuns:

Nimeni nu va lua nimic. Reactia vine de la activarea sistemului imunitar al copilului, dar vaccinul nu contine virus viu, asa ca nu e contagios.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ZokoZEW):

Ce se transmite?

| ZokoZEW a răspuns (pentru suntserios):

Varicela

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ZokoZEW):

Se discuta despre reactiile la vaccin, nu despre boala in sine.

| dullcat a răspuns:

Nu se transmite nimic prin efectul advers de la un vaccin.Doar boala in sine se transmite, direct.

| Utilizatoare123 explică (pentru carevaescu):

"Vaccinul antivaricelă conține viruşi vii, atenuați și inofensivi, care sunt capabili să stimuleze sistemul de apărare al organismului," - se pare ca...ar contine sad

| Eireann a răspuns (pentru Utilizatoare123):

"Virusi vii" 1) in biologie pluralul pentru virus este "virusuri", folosim "virusi" cand vorbim de IT.
2) e inca o controversa daca virusurile pot sa fie considetate vii - ele sunt de fapt mici bucatele de ADN sau ARN intr-o capsula care intra interiorul celulor.
Dar vaccinul nu poate sa cauzeze boala - virusurile atenuate nu au capacitea sa se multiplice, nu e nici un risc.

| Ilovedinero a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu stiai vaccinul este format din anticorpi iar, la copii pot forma viruși.Asta este efectul advers.Virusii se dezvolta in corpul copilului si formeaza infectia( raceala) care se transmite de la om la om.

| Ilovedinero a răspuns (pentru suntserios):

Gresesc eu sau esti aia de mi-a spus ca " mama ei e doctor" si s-a vaccinat pentru Covid cand am spus ca mama este asistenta medicala si nu s-a vaccinat si a indemnat oamenii sa nu se vaccineze? Uite cine nu stie ce face fiecare vaccin preventiv

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ilovedinero):

"Uite cine nu stie ce face fiecare vaccin preventiv"

Tu, fix tu nu stii.

Vaccinul contine virus inactiv care nu este transmisibil mai departe.

Acum hai sa iti explic fiecare prostie pe care ai scris-o.

"vaccinul este format din anticorpi iar, la copii pot forma viruși."
FIX PE DOS.
Vaccinul e format din virusi inactivi si la copii, adulti si oricine se vaccineaza formeaza ANTICORPI.
ATENTIE mare, vaccinul NU e format din anticorpi.

"Virusii se dezvolta in corpul copilului si formeaza infectia( raceala) care se transmite de la om la om."

Sub nicio forma. In corp se dezvolta anticorpii nu virusii, ca aia nu apar asa brusc de nicaieri. Pricepi?

"Gresesc eu sau esti aia de mi-a spus ca " mama ei e doctor" si s-a vaccinat"

Aici nu gresesti, mama e doctor. Si m-am vaccinat tocmai ca inteleg ce inseamna vaccinul.

"Uite cine nu stie ce face fiecare vaccin preventiv"

Acum sper ca intelegi in continuare ca tu nu stii ce face vaccinul.

Sper sa iti fie macar putin rusinica ca incerci sa ma tragi de urechi pe ceva ce nici macar nu ai inteles.
Si sper sa nu te faci in continuare de rusinica si sa te informezi putin inainte sa incerci sa ma contrazici in continuare.

| goguPatent a răspuns (pentru Ilovedinero):

Esti pe bune cu asta cu vaccinul este format din anticorpi? Hahahaha

| Ilovedinero a răspuns (pentru goguPatent):

Pai practic virusii din el formeaza anticorpi, in unele vaccinuri virusii sunt vii si poti dezvolta " efecte adverse" adica raceli, care se pot transmite.Nu este neaparat de ex daca faci vaccinul pentru varicela sa faci varicela insa poti avea raceala normala care se poate transmite

| goguPatent a răspuns (pentru Ilovedinero):

Îți dai seama ce diferența e între a zice că vaccinul conține anticorpi și a zice că organismul formează anticorpi că reacție la virusul din vaccin.

| Ilovedinero a răspuns (pentru suntserios):

Uite, nu o sa imi mai bat capul cu toti de aici de pe TPU ca n-are rost sa imi pierd timpul cu cei ce inca nu inteleg ce a fost si cu vaccinul acela si cu " covid 19". " rusinica" daca nu ai inteles pana acum, nu am delocc.De tras de urechi stai linistita ca nu trag, nu pot sa iti spun ce fac ca daca vede cineva de prin echipa mi-o cam iau eu dar mna, tot ce pot sa spun.O sa te las pur si simplu in prostia ta cu garda cu " mama doctor" si cu covid 19 si sper sa nu-ti mai vad raspunsurile pe aici caci uneori chiar am crize de râs

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ilovedinero):

Ai scris niste prostii monumentale.

Nu știi nici pe departe cu ce se mănâncă vaccinul.

Asta că stai in banca ta și nu mai da stafuri pe acest domeniu.

| Ilovedinero a răspuns (pentru goguPatent):

Stiu, stiam despre ce e vorba insa in romana uneori nu imi vin cuvintele si scot " perle" de genul.O data la magazin ii spusesem vanzatoarei ca vreau " sapun durex" in loc de protex

| goguPatent a răspuns (pentru Ilovedinero):

Zici?
Că pari antivaxer din ăla care habar nu are pe ce lume e dar se certa că aia care încearcă să îi explice.

| Ilovedinero a răspuns (pentru goguPatent):

Nu prea sunt genul, daca explici ori dau cu seen, ori evaluez raspunsul, in majoritatea cazurilor bine insa cu," sunt serios" avem niste " prietenii" mai vechi

| carevaescu a răspuns (pentru Utilizatoare123):

"Atenuati si inofensivi" e conceptul cheie.winking
Stai fara griji

| goguPatent a răspuns (pentru Ilovedinero):

De ce? Ți-a mai explicat in trecut cum e cu vaccinul și nu ai înțeles nici atunci? Că văd că acum ți-a explicat destul de clar.

| Ilovedinero a răspuns (pentru goguPatent):

Uite, mai bine iti vedeai de treaba.Nu a fost vorba de vaccinuri, a mintit si cand era in " ultimu ceas" sa ii dovedesc ca minte s-a atacat pur si simplu daca chiar erai curios.

| goguPatent a răspuns (pentru Ilovedinero):

Am înțeles.
Dar despre vaccin omul are dreptate iar tu pari că nu știi cum funcționează. Sper că ai măcar vaccinurilor la zi...

| Ilovedinero a răspuns (pentru goguPatent):

Ok, si daca cineva nu are vaccinurile la zi ce se intampla? Ce poti tu ca persoana sa ii faci? Sa il judeci? Pentru ce?

| goguPatent a răspuns (pentru Ilovedinero):

Știam eu că ești antivaxer. De aia am și intrat la întrebarea asta. Îmi place să mă cert cu alde tine. Eu i pasiune a mea. Da e cam târziu acu, prefer in film. Și nu uita vaccinurilor salvează vieți.

| Ilovedinero a răspuns (pentru goguPatent):

Imi place scrisul tau foarte corect.Eu totusi nu m-am nascut in Ro dar tu faci mai multe greseli intr-un raspuns decat mine cand incerc sa transcriu un text intreg in romana.Acum pur si simplu ai dat-o la intors cu raspunsul asta caci nu mai aveai ce sa spui. Daca ai imunitatea tare, nu te imbolnavesti.Cu cat iei mai putine medicamente esti mai sanatos, inclusiv cu antibioticele.Ma bucur ca preferi in film si ca iti place sa te certi cu alde tine, nu il cunosc dar mi se pare o persoana interesanta

| relian a răspuns:

Grele de tot nu? Un vaccin nu este un microorganism, sau nu este virus, despre ce povesti spui tu sa se transmita la sora ta?

Vaccinurile se transmit, uite ca am mai auzit una laughing nu-i de mirare ca populatia este f usor de manipulat de catre sistemul medical, la cit stiu oamenii, bine no sa fie nici in mia de ani.

Doctorul i-a spus mamei copilul ca daca face acel vaccin, copilul e posibil sa prezinte ceva reactii la acel vaccin, adica sa pateasca ceva, de la ceva simplu, uneori la chestii complicate.

Vaccinu este un chimical, un fel de otrava, un venin, sa-i zic asa, daca poti intelege, care introdus in organism stimuleaza sistemul imunitar sa produca mai multi antiocopri, adica soldati, sa intelegi.

Asa ca mama nu are cum sa fie afectata, doar copipul poate fi afectat.
Hai sa te fac sa intelegi.Ai auzit, sau vazut persoane care au fost intepate de albine, sau de viespi? Unele persoane acolo unde inteapa albina, face ceva pe piele, asa ca un banut, se umfla se inroseste.
Ei asta este o chestie simpla si nu se intampla nimic. Exact la fel se intampla si cand unui copil i se face un vaccin.

Dar sunt persoane la care organismul reactioneaza violent, de exemplu cu albine, unele persoane se umfla rau de tot, unele se pot sufoca, unele pot sa si moara daca nu li se acorda imediat ajutor.

Deci veninul ala de la albina, produce in organism o reactie din partea sistemului imunitar, face ala ca trenu, o ia raznam asta asa in mare, ca nu stau sa detaliez, trebuie sa scriu pagini sa pot explica simplu.

Este alegerea mamei daca vrea sa faca vaccin la copil sau nu.Banui ca nu te obliga nimeni, ce stiu e ca pe vremea comunistilor aia te obligau, toti copii trebiau vaccinati.

Dar in ultima vreme, odata cu aparitia si raspindirea internetului, accesului la informatie, oamenii sau uni din ei au descoperit ca vaccinurile astea is de fapt pistol cu apa laughing uneori mai rau fac, decat bine.
Acum depinde si de conditiile in care sta acel copil, cum este hranit, daca mediu din jur este curat, daca populatiile de microroganisme is in limite, in cazul asta personal eu nu vad rostu la un vaccin.

Iti dau alt exemplu, Pina acum 2-3 sute de ani, oamenii nu se vaccinau deloc, nu au disparut specia umana, nu mureau oamenii pe capete, pe marginea santului.

Au fost si vremuri cu epidemii, cand mureau cate jumate de populatie, dar pentru ca nu se stia ce ii ataca, nu stiau aia cu ce au dea face, erau bacterii, mai toate epidemiile din istoria omeniri au avut la baza vacteriile nu virusuri sau alte animaluri.

Dar legat de sora ta, ea nu are ce sa ia de la copil, vaccinul nu este un daunator, sa spui ca trece de la copil la mama sau invers.

Mai degraba sa isi faca griji pentru copil dec it pentru ea, pe ea no afecteaza absolut garantat cu nimic vaccinul facut copilului.

| goguPatent a răspuns (pentru Ilovedinero):

"Un bebeluș a murit din cauza rujeolei, în Brașov. Luase virusul de la fratele lui, care nu era vaccinat."

Sah-mat la antivaxeri.

Rusinica pentru ceea ce sustii.
Si mai rusinica ca nici macar nu intelegi ce sustii.
Trist.

| Ilovedinero a răspuns (pentru goguPatent):

Interesant.Sustin deciziile oamenilor si independenta.Asta sustin. Daca nu stiai, te vaccinezi pentru tine, nu pentru altul.Si ce cauta copil infectat cu fratele lui? Nu are parinti? Si va rog terminati cu rusinica caci este extrem de cringe sa spui asta