| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea de 8 ani are cosuri este rau? Cand va fi mare nu va fi bine pentru ca o sa aiba fata plina de cosuri? Funda vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Giuliaa26 a răspuns:

Nu e chiar asa rau thinking E ceva din corpul ei din piele. mai bine stati linistiti... sau daca vreti sa aflati o parere buna mergeti la un medic big grin blah blah. nu are rost dar mna probabil o sa aiba cand o sa fie mare multi dar probabil nu! depinde! :d eu zic sa nu va faceti griji big grin Funda?

| AceAl3 a răspuns:

Nu e nimic grav...stai linistita....la varsta ei ce e drept nu e normal pentru ca nu e la pubertate, Dar majoritatea cosurilor apar din cauza microbilor de pe maini cand ducem mainile murdare pe fata..asta s-ar putea sa aiba si sora ta. Iar daca va avea cosuri cand va fi mare asta depinde de fizicul ei nu innfluentam noi pubertatea sau hormonii happysper ca te-am ajutat :*

| hahanonim a răspuns:

Daca sora ta are cosuri de la 8 ani inseamna k se maturizeaza repede....fiecare persoana are cosuri in perioada pubertatii, cu cat aceasta incepe mai repede cu atat trece mai repede, deci sora ta va avea o fata frumoasa cand va fi mai mare...dar totusi nu strica niste creme care sa deschida porii.

| geany_6563 a răspuns:

N-are nimic, cumparai o creme pentru cosuri se vor duce

| serbanel123 a răspuns:

Vor trece cu timpu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru hahanonim):

Pai cand va fi adolescenta tot va mai avea cosuri ca se maturizeaza.

| hahanonim a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti mai face atat de multe probleme...e o ocazie rara ca o fetita de 8 ani sa ava cosuri, dar acestea vor trece o data si o data.Cosurile apar atunci cand porii fetei nu sunt deschisi, si acest lucru se poate intampla daca fetita se machiaza, isi pune mana pe fata fara sa se asigure ca e curata 100%, etc..asta in cazul in care nu are foarte multe, dar daca sora ta are foarte multe cosuri pe fata ar fi recomandat sa mearga la un dermatolog

| Liuuu a răspuns:

Si eu la 8 ani aveam ceva cosuri din cate imi amintesc...1, 2 asa pe fata. E normal sa ai cosuri in perioada 8-16 ani. happy Corpul se dezvolta, iar mai incolo nu va mai avea cosuri. Asa si eu. Cosurile pe care le aveam s-au dus pe la 12 ani. Sa nu "umble" la ele si sa se spele pe fata dimineata si seara si vor disparea. happy