| ღLiFeHaSMeAiNgღ a întrebat:

Spuneti-mi ce sa fac sa fiu in forma si sanatoasa toata viata(ce sa mananc, ce spot sa fac, cata miscare sa fac pe zi e.t.c)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| seagate a răspuns:

Depinde cat de mult vrei sa traiesti.

| Ropsi a răspuns:

Mananci sanatos, fructe, faci sport si sa nu te droghezi sa nu fumezi chesti din astealove struck Si asa traiesti sanatos>big grin

| mgtow a răspuns:

30 de minute sa mergi in fiecare zi, sa nu bei alcool, nu fumezi (nu mergi la chefuri deoarece acolo tragi fum de tigara si ai tendinta sa bei alcool) eviti cantitatiile mari de sare si zahar + grasimi si mananci putin dulce, mai multe fructe.

| ღLiFeHaSMeAiNgღ explică (pentru seagate):

Pai eu as vrea sa traiesc muuuuult...laughing

| Andreyeu a răspuns:

Ca sa fi sanatoasa trebuie sa faci cel putin 30 de min. de sport pe zi(nu prea conteaza ce sport)de exemplu eu fac, sa mananci cat mai multe legume si sa te odihnesti cat trebuie(adica minim 8 ore) funda?big grin

| John90 a răspuns:

Hey eu am lucrat ca si nutritionist o perioada sfatu meu este daca vrei sa fi plina de viata este sa faci miscare zilnic minim 30 de minute chiar si daca mergi pe jos se pune sa consumi lichide minim 2L si cel mai important sa eviti mancarurile grase si sa nu mananci dupa ora 6 cel tarziu 7 si cel mai important sa mananci regulat adica sa ai 3 mese pe zi la anumite ore si sa mananci diverse fructe de diferite culori fiindca fiecare contine tot felul de vitamine de care organismu are nevoie ca sa nu iti apara tot felul de carente sper ca am fost de ajutor happy

| Raniia a răspuns:

,,Schimbarea stilului de viata azi,poate reduce riscul,maine''. Iata cativa pasi pe care iti propun sa-i urmezi:pastreaza-ti greutatea in limite normale,fa exercitii fizice, limiteaza consumul de alcool,renunta la fumat,asigura-te ca ai suficienta vitamina D in dieta,mananca fructe si legume,citeste etichetele produselor pe care le cumperi,foloseste produse ecologice in gospodarie, respecta programul de somn, incepe chiar acum.Crede in tine!