| secretut a întrebat:

Stie cineva cum sami misc mana? e sclintita si ma-ntreb daca cineva stie cum sa mi-o misc? stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Incearca sa faci miscari cat mai usoare, nu o forta dintr-o data, usor, misc-o in sus si in jos cit mai usor, apoi incearca miscarile de rotatie, daca vezi ca nu merge opreste-te si incearca miscarile simple, sus, jos.

| yadora a răspuns:

Mai intai de toate pune un bandaj elastic pentru a nu forta ligamentele atunci cand faci miscari ...mana o misti lent fara a face presiune prea mare, local da cu unguent antiiinflamator; cand stai in repaus poti lega mana de gat pentru a lasa muschii cat mai relaxati.

| domidoc a răspuns:

Cu atentie si rabdare.[daca doar atat ai vrut sa stii].

| death a răspuns:

NU o misti. Te duci la doctor, ca ti-o aseaza el. Amu, poti sa o misti, dar s-ar putea sa doara. Rau de tot. Dar spune-i sa iti aseze mana aia bine de tot, ca sa poti scrie "sa-mi" cu cratima. Daca nu merge, "dal" in judecata pe medic.

| ShadowGrl a răspuns:

E doar scrantita? e un fleac...am avut si eu mana scrantita si piciorul luxat...auci...du-te la un doctor ori daca nu misco in ficare zi cat de putin potii...pana itki va trece v-a dura putin cred eu picorul luxat a duarat 1 luna sau 2 cred ca v-a dura 1-2 saptamana. sa te afci bine curand!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu acum am mana sclintita si nuprea pot face miscari de rotatie cu ea sau sus josla mine e numai ncheietura ce ziceti sa merg la un doctor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am acum mana scrantita. Mi-am pus varza si gheata. Sper sa-mi treaca, pentru ca durerea s-a mai ameliorat. happy