| X3RO a întrebat:

Stiu ca ar putea suna ciudat pentru unii, dar ce riscuri sunt daca porti lentile de contact in timpul unui antrenament? Sincer am vazut multi jucatori care au purtat lentile de contact in cariera. Exista anumite tipuri de lentile? Daca da, care ar fi cea mai buna alegere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Dacă te referi la fotbal, cu siguranță îți recomand să nu porți, crede-mă! Și tot la fel și la celelalte sporturi! Acum depinde la ce sport de referi, plus că lentilele pot provoca infecții la ochi, pot afecta vederea și se dau și greu jos. Raspunde-mi, pentru mai mult ajutor ca să primești!

| X3RO explică (pentru Celcestietot):

Da, dar sunt medici care spun ca nu sunt probleme. Chiar medicul la care am fost mi le recomanda.

| Celcestietot a răspuns (pentru X3RO):

Am practicat sport de performanță aproape 9 ani. Crede-mă că dacă o minge de fotbal îți vine cu 60km, Doamne ferește, în ochi, îți poți și tu seama ce se va întâmpla ( asta dacă sportul este fotbal. Dacă este box, sigur îți va veni pumnul în ochi... Ai înțeles tu. Ca să înțelegi... dacă ai un geam flexibil la ochi și cineva îl lovește voit sau nevoit, crezi că ochiul este un organ așa de rezistent? Trebuie să îl ferești totuși ). Sper că te-am ajutat!

| darrio2007 a răspuns:

Daca joci sah nu e nici o problemă.

| Iote a răspuns:

Tocmai am citit un articol (offf, nu am acum link-ul) unde se arata ce leziuni grave si ce infectii aduc lentilele d contact purtate permanent. In cazul antrenamentelor, depui efort si s-ar putea sa apara si leziuni. O alegere buna ar fi ochelarii.