| Darisjke a întrebat:

Sunt curios de o chestie : eu sunt ipocondru ( am o teama exagerata fața de microbi ) si lucrez foarte des cu spirtul. Adica am pus spirt intr-un fâs fâs si pulverizez pe diferite zone ft des

Aseara, aveam tigara electronica langa tastatura si din prostie, am pulverizat pe tastatura SI CRED ca au ajuns particule de spirt si pe capsula tigarii. De mirosit a spirt nu miroase, pentru ca e o substante care stim cu totii cat de repede se evapora…

Dar cand trageam parca tuseam uneori si dupa vreo 20 de minute am simtit ceva disconfort in zona inimii

Astazi, acum, cand m-am trezit, am scos capsula si am aruncat o

1. Daca sa presupunem ca au ajuns o cantitate chiar infima in vaporizator ( unde tin lichidul ) si implicit pe exterior risc ceva?
Am mai tras un fum si acum inainte sa arunc aia si nu ma doare stomacu si nici n am vomitat, semne fiind de intoxicatie

2. Daca a ajuns pe capsula, probabil ca a ajuns si pe exteriorul aparatului si in aparat ma gandesc, ca logic, lichidul sta acolo si daca spirtul a luat contact cu lichidul cum vape urile mai curg ma gandesc sa nu fi ajuns si in partea din interior si chit ca schimb capsula tot spirt sa inhalez

Ce spuneti. Patesc ceva? Putea sa ajunga spirt? Sa arunc si aparatul? Sau sa schimb capsula si s o las asa

Multumesc si rog sa mi raspunda o persoana cu experienta in domeniul chimiei sau ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti ipohondru si ai teama sa nu mori de diverse boli, de ce vapezi, cea mai periculoasa substanta chimica, care o inalezi direct in plamani, distrugand celeule plamanilor si murind in chinuri?
De ce crezi tu ca este interzisa copiilor?
Tocmai ca aia nu au putere sa inteleaga cat de nociva si mortala este.
Cat despre alcoolul ala care-l imprastii prin casa, iti afceteaza plamanii, fiindca particulele de alcool din spirtul medicinal iti intra si ele pe caile respiratorii, direct in plamani.
Apoi, spirtul cazut pe mobila, albeste mobila, distrgand lacul samd.

Bula
| Bula a răspuns:

Excesul folosirii spirtului poate duce la intoxicatie alcoolica (ca si cum ai fi alcoolist notoriu).
De aceasta mania trebuie sa scapi!
Ar fi bine sa vorbesti cu un psiholog specializat!

| Violleta2022 a răspuns:

"acum 14 minute | Darisjke a întrebat:
Sunt curios de o chestie : eu sunt ipocondru..."

Corect este: IPOHONDRU

| Darisjke explică (pentru Bula):

Ce intreb eu, ce mi raspunzi tu…
Si daca nu spuneam ca vreau sfaturi de la persoane specializate

| Darisjke explică (pentru Violleta2022):

Din nou Violeta, valabil si pentru tine : stiu si e destul de evident ca raspunzi pe aici la atatea intrebari incat probabil viata ta sociala e limitata de aceasta activitate. Dar nu orice raspuns pe care il dai draga mea e util. De exemplu nici macar cel de mai sus.

ALTA MI A FOST INTREBAREA……
Nu e treaba nimanui ce vapez, cat, de ce si cum aleg sa mi distrug mobila din casa. Stii sa raspunzi STRICT pe topic? Fa o. Daca nu, skip si aia e

| Violleta2022 a răspuns:

Acesta este un website al guvernului australian de sanatate, care spune cat de novice si canceroase sunt vape-urile, cat d emulte substante toxice contin samd:

https://www.cancer.nsw.gov.au/......our-health

| Darisjke explică (pentru Violleta2022):

Vezi ti femeie de treaba ca ai nelamuriri grave vis a vis viata laughing)
Eu atentie nu ti mai dau, ca duci lipsa de anumite chestii pe care din pacate nu ti le pot oferi ca ma limiteaza internetu…

Te rog doar nu mai raspunde si cand mai vezi alte intrebari de ale mele, treci peste ele. Du te in drumu tau

| Violleta2022 a răspuns (pentru Darisjke):

Nu ai tu treaba cu viata mea sociala, ca nu sunt copilas sa ies la joaca sau la agatat.

Aunca naibii vape-ul ala ca te duce mai aproape de moarte cu fiecare tras din el, daca nu ai fost capabil sa intelegi ceea ce ti-am scris mai sus.

Ia de citeste si docuemnteaza-te ca vei avea probleme foarte mari de sanatate, fara educatie si cu apucaturi de om fara minte.
Nu stiu unde-ti sunt parintii, dar o asemenea indolenta din partea lor, rar imi este dat sa vad. Sper sa nu regrete prea tarziu, ca nu te-au supravegheat si te-a lasat sa inhalezi otrava...

| gabicoo a răspuns:

Ipohondru este corect - nu cum ai scris tu. Pe lângă ipohondrie mai suferi și de vreo boală psihică?