| robARAD a întrebat:

Sunt depresiv şi vreau să mă sinucid. Ce fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NikolasXD a răspuns:

Hm ar trebui sa mergi la um pshiholog

10 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Sunt depresiv + bipolar desorder, am vrut sa ma sinucid si am realizat ca asa dau skip la problema si cedez ca o fetita ceea ce nu imi convine sa stiu ca puteam mai mult si am cedat, sper ca si tu sa gandesti la fel si sa vezi ca viata desi este oribila poate avea partile ei bune.

| Bogdan26E a răspuns:

Salut sinuciderea nu este o solutie pentru rezolvarea problemelor.Fiecare problema are o solutie doar trebuie cautata, depresia poate sa fie tratata daca apelezi la un specialist, te vei simti mult mai bine dupa indepartarea ei.Numai bine si nu uita exista persoane care au probleme mult mai grave si totusi nu se sinucid.Alege sa traiesti

| Samariteanul a răspuns:

SINUCIDE-TE,ce mai astepti, invitatie speciala? Fa-o odata!(n-ai nimic de pierdut)

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Crackman):

Da' ce-i cu voi ma? A dat depresia-n toti?

| RAY a răspuns:

Cica o face nu intreaba pe TPU, asa spun studiile, majoritatea o fac rapid fara sa se gandeasca prea mult

| 94Lucifer94 a răspuns:

Îți cauți un motiv să trăiești.

| Caro34 a răspuns:

Îmi zici mie motivul profund al depresiei! Parcă ziceai ieri in fata oglinzii: ca esti o persoana super, ca lupți pentru atingerea obiectelor personale, ca viața e bunul nostru cel mai de pret, ca doar lasii se lasa doborati, ca vrei sa reușești in ceea ce iti doresti, acum cum ramane? Mergi si trage un pui marisor de somn ca mâine luptăm din nou împreună! Noapte liniștită!

| Kaℓi a răspuns:

Sa renunti la contemplarea propriei nefericiri si sa faci ceva pentru tine. Pentru Tine! fara sa-ti pese de ceilalti, de critici, de ironii, de indiferenta, ceva ce te face fericit si desigur, nu aduce vreo lezare altei persoane, naturii, vreunei legi sau sigurantei nationale big grin

| FlorinAjutorulThau a răspuns:

Am un sfat care este perfect pentru tine:
Da-ti doua palme si revino-ti la realitate. Ce rezolvi daca te sinucizi? Traieste-ti viata, de-aia ti-a dat-o Dumnezeu. Crezi ca mama ta s-a zbatut noua luni sa vada cum copilul sau se sinucide dintr-o prostie?

| robARAD explică (pentru NikolasXD):

A ajutat, intr-adevar.