| Alin_Alin_2002 a întrebat:

Sunt nascut pe 13 ianuarie 2002, si vineri pe 13 anul 2017 e ziua mea, mi-e frica crying

uita-ti
Dacă un copil să naşte într-o zi de vineri 13, nu va avea noroc niciodată.
Un om născut într-o zi de vineri 13 va muri tânăr.
Un copil născut într-o zi de vineri 13 va avea mereu ghinion, dar o parte din această nefericire va fi înlăturată dacă ziua naşterii lui va fi tăinuită.
Un copil născut într-o zi de vineri 13 nu va avea noroc decât după ce toţi cei care îi ştiu adevărata dată a naşterii vor muri.
Un copil născut într-o zi de vineri 13 va trebui să poarte cu el un picior de iepure de la un iepure ucis la miezul nopţii de un fermier saşiu. Dacă copilul va pierde piciorul de iepure, va muri.
Dacă o femeie îşi serbează ziua într-o zi de vineri 13, în mai puţin de un an se va căsători şi va avea un copil.
Este de rău augur să te căsătoreşti într-o zi de vineri 13.
Dacă un cortegiu funerar taie calea unui om într-o zi de vineri 13, atunci persoana în cauză va fi condamnată la moarte.
Cine iese din casă în noaptea de vineri 13 va avea convulsii.
Dacă 13 persoane stau la o masă pe data de vineri 13, una dintre ele se va îmbolnăvi grav.
Nu purta negru în ziua de vineri 13, sau în scurt timp vei purta doliu.
Nu te tunde în ziua de vineri 13, sau cineva din familia ta va muri.
Nu te muta în casă nouă într-o zi de vineri 13, vei avea ghinion.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ziua e vineri 13 este ziua in care o organizatie secreta a fost desfiintata de regele Filip al IV lea al Frantei si luata drept zi cu ghinion pentru Cavalerii Templieri. In decursul timpului oamenii au uitat faptele istorice dar superstitiosilor le-a ramas in cap ca e o zi periculoasa. Ei au inventat tot felul de nenorociciri fara nici o baza pe seama acestei zile iar cei prosti se iau dupa ei. E ca si cum voi la scoala ati ramane o zi fara caldura si ati tremura de frig si spuneti la lume ca in ziua aia se petrec toate nenorocirile din lume. Ne-am lamurit?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Vineri_13

| darrio2007 a răspuns:

Nu mai crede in toate prostiile. Nu sunt adevarate.

| Alin_Alin_2002 explică (pentru darrio2007):

Treaba este ca am ghinon
ma lovesc mai tot timpul...nu stiu ce sa fac cateodata mi-se pare ca aud voci sunete pasi, usi tatal meu a avut azi o tragedie nu stiu daca e cuvantul corect, este in coma, Sa de-a dumnezeu sa faca bine sad mai e putin pana la ziua mea sper sa nu se intample nimic, eu am in certificat chiar 13 ianuarie crying

| CuriousStuff a răspuns:

Nu are nici-o legatura. Eu in liceu am avut un coleg nascut pe 13, nu stiu exact daca vineri sau nu, dar era cel mai norocos om pe care il cunosteam. Cand invata el ne asculta la ore, cand nu invatam nu ne asculta. Cand chiulea ori nu tineam ora, ori nu il trecea absent. Si multe altele. Data in care te nasti nu influenteaza in absolut niciun fel ce fel de viata o sa ai. Norocul (si ghinionul) ti-l faci cu mana ta, prin gandirea pozitiva (sau negativa).
Toate alea sunt superstitii, nu mai crede in ele, pentru ca daca crezi in ele si te gandesti ca o sa se intample o sa se intample cu siguranta, daca te gandesti ca o sa ai noroc, o sa ai noroc.
Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea sunt doar superstitii. Crescand ai sa te maturizezi si nu o sa mai crezi in prostiile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alin_Alin_2002):

Scuze ca intreb, coma alcoolica?

| Dumnesao a răspuns:

Eu am implinit 13 ani vineri, 13, 2013, nu am patit nimic, a plouat putin dar nu a fost mare lucru.

| MaliciousDeath a răspuns:

Stai relaxat, si eu m-am nascut pe 13 vinerea, deja am ajuns la 20 de ani si era sa mor prematur doar de vreo 2 ori.

| vocea a răspuns:

Nu are nici o legatura, ziua de 13 este o zi normala, sunt doar mituri.