| Garrix2004 a întrebat:

Sunt treaz de la 00 și ceva dimineața,scuze dacă apar greșeli de scris.
Voi v-ați confruntat cu probleme cu somnul din cauza minții foarte active sau ceva similar?
Mie îmi e prea greu să adorm și îmi e greu să rămân adormit. Mi se repetă în cap melodii,scenarii imaginare,amintiri plăcute și neplăcute,gânduri despre viitor, despre ce voi face nu știu când și tot așa. E prea obositor...
Lucrez 8 ore, vin de la muncă cu bicicleta 6 kilometri noaptea și tot adorm prea greu.
Dacă contează am 19 ani,nu beau cafea,alcool sau orice lucruri de genul. Beau doar ceai și apă,chiar mai încerc ceai de mușețel câteodată în speranța că mă va ajuta,și nu mănânc nici dulciuri dacă s-ar gândi cineva că aș mânca ciocolata sau lucruri de genul și să mă țină treaz.
Știu că nu sunteți medici și nu cer o soluție neapărat, doar să văd ce fac alte persoane în experiențe similare.
Acum câteva zile m-am pus să adorm la 1 dimineața și abia la 3 am adormit...
Și chiar dacă nu aș dormi o noapte,simt că nu pot dormi ziua, niciodată nu am fost cu dormitul în timpul zilei.
Zi/Noapte frumoasă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| shyde a răspuns:

Nu stiu cat ajuta ceaiurile in situatia asta, dar nu strica sa iei cateva plante la rand sa vezi cum e. Sunatoarea e buna pentru calmare psihica dar, vezi tu, ceea ce ai nu e tocmai o boala, sa necesite medicamente sau ceaiuri. Asa merge mintea, vrea sa zboare libera. Muncesti mult, mergi atat de mult pe bicicleta, corpul si mintea ta sunt consumate de lucrurile de rutina.

Principiul formulat de Robert Owen, cel ce ne-a dat programul de munca de 8 ore zice asa "8 ore munca, 8 ore recreere, 8 ore somn".

Corpul uman are nevoie de recreere, tu pari sa nu o ai, si mintea ta tanjeste dupa putina distractie, eliberare, explorare. E firesc, si nu poti adormi, ai nevoie si de recreere si de somn. Sedarea mintii nu e tocmai ceva ce vrei sa faci pe termen lung, sa-ti o adormi sa ia comanda de somn pe loc, si sa muncesti pe termen lung fara sa ii dai timp de recreere.

Rutina asta e grea, mai ales daca e de noapte, ti-ar fi utila si niste melatonina, desi eu stiu ca munca de noapte e periculoasa, lezeaza creierul si trebuie evitata cat se poate de mult. Iti va da peste cap atat recreerea cat si somnul, pentru ca le faci cand era timpul optim pentru somn. Bagand pastile sau plante (care-s tot medicamente) ca sa mentii acest proces nu e bine.

Practic rutina te saboteaza, si ceea ce vei face sa te ajuti e doar un mic mecanism de mentinere pana scapi de acest factor de stres.

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Încearcă să iei Optisomn. Câte o pastilă seara înainte de culcare. Este supliment alimentar.

| dusmanul86 a răspuns:

Salutare!
Uneori patesc si eu acelasi lucru. Alerg toata ziua si cand ajung acasa mintea parca alearga incontinoare.La mine cel mai eficient a fost ceaiul de salvie.

| ioana748 a răspuns:

Mergând cu bicicleta tu te activezi si este normal ca organismul sa reactioneze pe activ inca cateva ore dupa.
Unii recomanda Melatonina Jamieson.

| Garrix2004 explică (pentru shyde):

Mulțumesc pentru răspuns! Doar că nu lucrez chiar o noapte dacă asta a părut din ce am scris. Vin noaptea pentru că am program până la 23:00 sau schimbul 3 care e 00:30 câteodată. Nu e non-stop unde lucrez. Aseară chiar am dormit de la 8 până dimineață, doar că nu pot să nu dorm o noapte doar să pot dormi cealaltă noapte mai în regulă. Poate în timp va fi mai în regulă. Zi frumoasă!

| shyde a răspuns (pentru Garrix2004):

In principiu, te dai peste cap si creierului nu ii place asta. De aia zburda si nu iti da pace.

Corpul uman are nevoie de rutina, si e foarte pretios somnul de noapte. Incearca sa schimbi serviciul dupa o vreme daca poti, sau sa reduci la minim turele de noapte.

Numai bine!