| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu are monturi din acelea la degetele mari de la picioare si are dureri. Ma gandesc ca este o problema intalnita la mai multe persoane deopotriva barbati si femei.
Poate stiti din propria experienta ceva remedii. Fara trimitere catre operatie! Remedii pot insemna si chestii facute in casa si suplimente alimentare (daca or exista!) din farmacii, farmacii naturiste etc.
Doresc raspunsuri la obiect va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alphacrow21 a răspuns:

Pătlagină: Frunzele proaspete de pătlagină, bine spălate şi presate, se aplică seara pe mont. Deasupra acestora se pune un leucoplast care să menţină frunzele pe degetul afectat de mont. Peste noapte, piciorul cu mont se protejează cu un ciorap. Procedura se repetă zilnic până la dispariţia montului.

Suc de rostopască. Foarte eficient este sucul extras din tulpini tinere de rostopască. Leacul se aplică pe mont, de două ori pe zi, cu ajutorul unui tampon bine îmbibat în sucul proaspăt al plantei.

Praz macerat în oţet. Se taie un fir de praz, în formă de rondele, şi se pune la macerat într-o cană cu oţet timp de 24 de ore. Apoi, feliile de praz se aplică pe mont şi degetul afectat se înfăşoară cu un pansament. Acesta se schimbă a doua zi, dacă montul nu s-a retras.

Lămâie proaspătă. O feliuţă de lămâie, care se fixează pe mont, cu ajutorul unui panament are, de asemenea, un efect pozitiv. Procedura se repetă, seară de seară, până la dispariţia montului.

Usturoi cu iaurt. Se pisează usturoi (doi căţei) şi se amestecă într-un borcănel cu iaurt( două linguriţe). Se unge montul, seara, timp de 10-20 de zile. Se bandajează locul afectat şi se păstrează până dimineaţa când se spală montul cu apă călduţă. Terapia se repetă trei-patru seri.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns (pentru Alphacrow21):

Sunt incercate sau paste-copiate?
Inca o data subliniez "Poate stiti din propria experienta ceva remedii. Fara trimitere catre operatie! Remedii pot insemna si chestii facute in casa si suplimente alimentare (daca or exista!) din farmacii, farmaci naturiste etc."

Iti multumesc pentru raspuns Alpha

| Alphacrow21 a răspuns:

Din ce am citit cateva persoane au fost multumite de unele remedii, tatal tau poate incerca pe o perioada mai lunga toate remediile scrise, daca mai gasesc remedii cu recenzii o sa iti scriu, o seara buna!

| Catrice a răspuns:

Ma iîndoiesc ca ar ajuta niste remedii, pana la urma aceea e o problema care tine de os.

| 012345678910bbb a răspuns:

Multe exercitii cu degetul cel mare al piciorului, sa încerce sa îl îndrepte și sa îl aducă la același nivel cu celelate de câte ori poate el pe zi. Se pot cumpara și niște proteze pentru monturi, sunt in jur de 25 de lei și astea ii vor menține degetul intr-o poziție normala. Sa aibă piciorul cât mai lejer, fără încălțăminte strâmtă, ca tot e vara. Sper ca te/am ajutat.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Adevarat si acest lucru.

| Simpatic a răspuns (pentru 012345678910bbb):

Ok

| Gadgetry a răspuns:

Bună ziua!
Există si câteva remedii fără a fi necesară o operație doar pentru stadiul incipient sau mijlociu al monturilor, poți încerca ortezele https://gadgetry.ro/......-la-picior se poartă cât de mult posibil in timpul zilei si mai ales noaptea, pe termen lung monturile vor dispărea.

| Simpatic a răspuns (pentru Gadgetry):

E reclama, dar apreciez raspunsul tau.
Rog pe ceilalti useri sa nu dea raport mesajului lui gadgetry!

| Gadgetry a răspuns (pentru Simpatic):

Mulțumesc mult si chiar sper sa fie de ajutor ortezele, având în vedere că întrebarea este din 2019 chiar sunt curios dacă ați încercat un model de orteze si cum a evoluat situația?