| sdfsfsdfsdfsdf a întrebat:

Tin minte ca de cand eram se lupta mama cu mine sa ma trezeasca de dimineata si sa ma pregateasca de scoala- ea nu ma trezea, ea se lupta pentru a ma trezii, pur si simplu nu ma puteam trezii- tragea de mine pana ii venea sa se dea batuta laughing -cu rutina cu tot=
alergam toata ziua, mancam bine regulat, ma culcam in jur de 10 11.
acum ca am 17 ani si am libertatea de a ma trezi natural atunci cand corpul cere sa ma trezesc si de a nu ma forta, 9-10 ore - si programul meu de somn s-a dus- cate ore ar trebui sa dorm? si in ce consta sa acest program pentru al pune in practica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Navagio a răspuns:

Salut, În mod normal trebuie sa dormi 8 ore pe zi. Dacă dormi 10 12 ore o sa vezi ca te simti obosit toata ziua fara vlaga.

| Ana123anuta a răspuns:

In mod obisnuit programul de somn este de 8 ore, dar daca spui ca esti o persoana mai activa fizic, este normal sa dormi putin mai mult daca dupa cele 9-10 ore nu esti in continuare obosita inseamna ca este bine, oricum esti intr-o perioada de dezolvatare si este probabil sa ai nevoie de mai mult somn.
Toate cele bune?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Perioada normala de somn e de 8 ore