| andra_9251 a întrebat:

Trebuie sa imi scot o masea si imi este frica sa merg la dentist. cum as putea sa trec de aceasta temere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monique a răspuns:

Pai in primul rand tine cont ca nu te doare. O sa fii sub anestezie locala. Daca totusi ti-e tare frica cere o anestezie totala (adica sa te adoarma).

20 răspunsuri:
| Ѵαмριяɛ a răspuns:

Pai depinde ce fel de masea. masea definitiva sau de lapte mie cand mergeam la dentis nu imi era frica fiindca imi da dea cu un sprey si nu sinteam nimic si totul era bine nu trebuie sa iti fi frica pentru ca vei scapa mai repede de ea si de durerile cauzate de ea (daca ai dureri) sper ca am ajutat kiss happy whistling

Răspuns utilizator avertizat
| miasdbnqwyiudnwqiygu a răspuns:

Un Patent!

| Lalysuka a răspuns:

Eu nu am mers niciodata la dentist (nu pentru ca imi este frica) ci pentru ca toti dintii si toate maselele mi le-am scos singura cu mana sau cu limba o impingi. Nu incerca sa iti scoti cu ata legata de clanta. In legatura cu frica e ceva normal. In timp ce iti scoate maseaua inchide ochii si... gata!

| Irina117 a răspuns:

Gandeste-te ca daca o sa iti scoti aceea masea, iti va crestea alta, mai frumoasa.Eu asa fac.

| lora3u a răspuns:

Nu ai de ce sa te temiwinking. Iti face anestezie, si nu o sa simti nimic happy

| sandy a răspuns:

Bei şi tu 100 ml de tărie să-ţi faci curaj.

| anad a răspuns:

Nu cred ca se numeste frica de dentist ci teama de durerea ce o provoaca acesta, dar sa stii ca acolo te doare mai putin decat acasa uneori. Acum exista sprayuri cu anestezice si tehnici noi care pot fi nedureroase. Sanatatea dintilor tai este mai importanta decat orice altceva si nu cred ca vrei sa ajungi la 50 de ani sa ai deja proteza.

| Irina117 a răspuns:

Creste*
Scuze ma grabeam si am scris gresit! I don't want to see

| swet girl 22 a răspuns:

Alegeti un dentist bun si atunci nu ai de ce sa te temi.sati scoti o masea nuiasa de rau...si daca dentistul e ok, adica nu-i din ala care nu-i pasa de durere e si mai bine si daca de durere te temi atunci sa stiiface o injectie si nu mai simti nimic

| Mişu_7703 a răspuns:

Get drunk!

mira
| mira a răspuns:

Extractia nu se face pe viu.Simti o piscatura la injectie si apoi nimic.

| ♫♫yukkipawz♫♫ a răspuns:

Imagineazati doctoru in chilotilaughinglaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti legi o piatra mare de ea sa sa ii dai drumu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce ar trebui sa faci ca si pe mine madoare da nu mi-e frica doar ca nu am bani si stie careva cum sati scoti maseaua acasa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu andra, si mie imi este frica dar nu te duce cel mai simplu este asa!laughinglaughinglaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vei simti nimic.It zic eu eu etapele scoaterii maselii:1vorbeste cu tine dentistu frumos. 2iti spune ca te da cu spray si te dawinkingare gust putin mentolat si iti amorteste toata falcahappy. 3iti va face o anestezie(injectie in gingie). 4o scoate si gata cu chinu... sper ca te-am ajutat

| Ovidel_1367 a răspuns:

Si eu trebuie sa ma duc maine la dentist sa-mi scoata o masea, dar mi-e frica fiind ca doctoru ala este cam dus cu pluta

| spandole a răspuns (pentru Ovidel_1367):

Nu toate problemele se rezolva cu dentistul! daca maseaua este putin desprinsa din spate nu trebiue sa-ti faci mari probleme deoarece aceasta va cadea singura! insa daca vrei sa scapi de ea mai rapid ar trebui sa mesteci cu pe partea cu maseaua si ai sa vezi ca te trezesti cu ea in mana!laughing! iar frica de dentist...nu este bine sa o ai deoarece acesta doreste sa-ti faca un bine nu un rau!winking

| 068725446 a răspuns:

De ce sa te temi nu-i nici o temere daca iti pune injectiie nu doare de loc e doar o intepatura mica apoi iti trece tot nici nu simti nimic big grinbig grinbig grin